Hlavní obsah
Názory a úvahy

Energie mohou být dostupné a levné i přes zelené šílenství

Foto: pixabay

Politici a část vědců jsou přesvědčeni, že jediné řešení změny klimatu je Green Deal, EU tím ničí evropské hospodářství, řešení existuje a přijde, jen není zatím vidět.

Článek

Oteplování země a tání ledovců je fakt, který nelze zpochybnit. Co nelze dokázat je proč. Všeobecná představa je rostoucí koncentrace CO2 v atmosféře? Spekuluje se o vlivu metanu, který má mnohonásobně silnější skleníkový efekt. Přes vědecké studie to lze zpochybnit a celý Green Deal zavrhnout, ale tím vylejeme vaničku i s dítětem. Jednu věc zpochybnit nelze. Za sto let jsme se rozmnožili, žijeme, dýcháme, spotřebováváme zdroje a vypouštíme emise. Metan nejvíce krávy, CO2 všichni a většina energetických zdrojů. Za sto let jsme spotřebovali většinu známých a dostupných ložisek fosilních paliv. Na jak dlouho vystačí, to, co zbývá, je otázka, ale za několik generací to může být neřešitelný problém, pokud nenajdeme jiný zdroj energie. Ukazuje se, že zatím jediný známý, udržitelný a bezemisní zdroj je slunce. Na to právě sází Green Deal, jen je vše šíleně uspěchané. Občas někde nesvítí a akumulaci energie ze slunce není technicky vyřešená. Fotovoltaika za pár desetiletí obrovsky pokročila a zlevnila, její rozvoj brzy překročí potřebu. Bohužel vyrábí energii tam a kdy není potřeba.

Nejsem Leonardo Da Vinci, abych si uměl představit to nejjednodušší řešení, přenos energie z jižní polokoule na severní a třeba obráceně podle ročního období. V rámci Evropy si, ale umím představit přenos v evropské zimě z jihu na sever. Háček je v tom, že FVE v jižních státech moc není. Tyto státy neví jak obrovský mají výrobní potenciál a možnost velkých příjmů.

To není vše. Když svítí, lze záporné ceny elektřiny využít k výrobě vodíku. Energeticky sice elektrolýza není úplně efektivní, ale pokud je elektřina z FVE jinak nevyužitelná, je to jedno. Vodík lze uskladnit a dopravovat na obrovské vzdálenosti i mezi kontinenty a opět z něj vyrobit teplo a elektřinu. Elektrolýza nemusí běžet kontinuálně, stačí když zasvítí, nebo foukne. Pro průběžnou kompresi lze využít elektřinu ze sítě. Funguje to, stačí investovat. Ale konec snů, bude trvat více jak jednu generaci, než fotovoltaika a vodík ovládnou energetiku. Lidem nezbývá než čekat na přirozený vývoj. Zatím lze dělat jediné, podporovat rozumné vlády, které si trend uvědomí a podpoří.

V Německu už se na tom pracuje. Existují už první plány i v ČR, ale jde to velmi pomalu a co do té doby? Použít co máme, jádro, ale hlavně tak odvrhované uhlí. V létě je energie přebytek, v zimě zoufale málo. Bohužel naše současná energetická politika převzala to nejhorší z plánů EU a přesto, že je jasné, že to nefunguje, dál nás žene do energetické krize. Němci už dříve pochopili, ze bez uhlí v zimě bude energie málo a výsledkem je, že Rada EU zavedla výjimku ze stávajících požadavků týkajících se mezních hodnot emisí CO2 pro výrobce, kteří mají získat podporu z kapacitních mechanismů, a to za přísných podmínek a do 31. prosince 2028. Z emisních povolenek stát tak může dotovat provoz uhelných zdrojů při letní odstávce a umožnit jejich rentabilní provoz přes vysoké ceny povolenek. Otázka je, zda to vláda využije a nestáhne všechny příjmy z povolenek do státní kasy a do nesmyslné podpory fotovoltaiky, která nemá nyní využití a jen destabilizuje přenosovou síť. Stejně jako tahá z ČEZu mimořádnou daň, kterou ten nezbytně potřebuje na restrukturalizaci zdrojů, a hlavně rozvoj jádra. Stát masivně dotuje FVE, jenže jejich využití je minimální, v zimě nevyrábí a v létě se buď vypínají, nebo hůře se platí za to, že dodávají a stát a spotřebitelé je dle smluv se solárními barony dotují okolo 40 mld. ročně. Náklady státu i občanů na provoz POZE v porovnání s jejich efektivní výrobou jsou neskutečně vysoké.

Bez systému přenosu energie z míst, kde jí je přebytek, tam kde je potřeba, jsou vše jen zmařené investice. Jestli je lepší posílení přenosových sítí, nebo vodíkové hospodářství s přidanou hodnotu akumulace, ale s vyššími ztrátami, já netuším, o tom rozhodne tržní ekonomika. Pokud to nezabije bruselský moloch zalobovaných byrokratů, momentálně prosazující LNG z USA.

Anketa

Kam má stát investovat peníze z emisních povolenek v ČR?
Do podpory fotovoltaiky.
1,5 %
Do rozvoje energetických sítí.
2,9 %
Do vodíkového hospodářství.
5,9 %
Do zrušení systému emisních povolenek a zastavit Green Deal.
77,9 %
Do jaderných zdrojů.
8,8 %
Ponechat ve státním rozpočtu na jiné výdaje.
1,5 %
Do podpory uhelných zdrojů. (Vrátit tam co zaplatily)
1,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 68 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz