Článek
Obyvatelé některých pražských čtvrtí se v posledních dnech probouzí s pocitem, že se přestěhovali přímo na ranvej. Důvod? Modernizace letiště způsobila, že letadla místo nad poli sviští přímo nad hustě osídlenými oblastmi. A pokud si myslíte, že by se hlučnost dala přirovnat k jemnému šumění lesa, pak jste buď nikdy nebydleli v blízkosti letiště, nebo máte extrémně tolerantní uši.
Městské části si už ale nenechají vrtule a turbíny líbit a žádají kompenzace. A kdo by jim to mohl mít za zlé? Koneckonců, když si pořídíte domů tryskáč místo vysavače, taky byste očekávali nějakou slevu na účet za elektřinu.
Návrh na hromadnou stížnost
Osobně bych navrhoval společnou stížnost všech dotčených obyvatel. Vždyť není možné, aby si Praha kvůli modernizaci ranveje pořídila soundtrack zdarma! A když už letiště nedodrží hlukové limity, mělo by přece přímo kompenzovat obyvatele – ideálně nejen finančně, ale třeba i poukázkami na wellness pobyty nebo aspoň špunty do uší.
Kompenzace jako nový trend
Možností, jak odškodnit občany, je spousta. Můžeme zavést třeba věrnostní program „Hlučné míle“ – čím více decibelů, tím větší sleva na letenku. Nebo bychom mohli zřídit turistické prohlídky pod přistávacími koridory s heslem: „Zažijte letadlo na dosah ruky!“
A pokud by snad někdo z vedení letiště tvrdil, že hluk vlastně není tak strašný, navrhuji, aby si na týden přestěhoval kancelář přímo pod přistávací dráhu. Vsadím se, že by návrh na kompenzace přišel dřív, než by stihl zkontrolovat rozvrh letů.
Na závěr tedy apelujeme na všechny postižené – nevzdávejte se, sepište hromadnou stížnost a požadujte kompenzace! Třeba se dočkáme chvíle, kdy se letiště přestane tvářit jako nezvaný host na sousedské grilovačce.