Článek
Třes se, mobilní světe! Revolut, ten fintechový superhrdina s pláštěm z kreditních karet a mečem z eSIMek, zaútočil na další frontě – tentokrát na území mobilních tarifů. A že to není žádná legrace, potvrzují i první známky nervozity u tradičních operátorů, kteří si až dosud v Česku žili jako v pohádce… tedy pokud je vaše pohádka o drahých datech a závazcích na tři generace.
Za 12,5 liber – tedy v přepočtu něco kolem 365 Kč – nabízí Revolut v Británii a Německu to, co u nás stojí minimálně dvojnásobek, často i s darem v podobě zmrzačené rychlosti nebo smlouvy, kterou by ani Notářská komora neschválila. Neomezené hovory, SMS, data a k tomu ještě 20 GB na výlety po Evropě a USA? To už není tarif, to je manifest.
Zatímco čeští operátoři přepočítávají, o kolik Tesel budou muset přijít, aby se udrželi v závodě, Revolut na síti X (dříve Twitter, dnes mírně chaotická sociální síť pro všechno) naznačuje, že Česko je na seznamu potenciálních cílů. Takže si připravte eSIMky – revoluce se blíží, a ne, tentokrát to není jen přejmenování paušálu na něco jako „Neomezený turbo giga 5XL Max+“, co ve skutečnosti přestane fungovat v tunelu.
A aby toho nebylo málo – žádné fyzické SIM karty, žádné fronty na pobočkách, žádné věty typu „To vám kolegyně zapomněla říct, že ten výhodný tarif je jen pro bratrance od zaměstnance.“ Prostě digitálně, rychle a bez smluvních pastí. Už slyšíme, jak se v call centrech zvedá tlak.
Ať už se Revolutu v Česku zadaří nebo ne, jedno je jisté – někdo konečně zamíchal kartami v kartelu (pardon, mezi operátory). A jestli tahle nová hra bude znamenat konec éry „neomezených“ tarifů, co se po 5 GB mění na želví pochod, tak za nás jedno velké DĚKUJEME.
„To je podraz,“ Jako bych slyšel. „Když si někdo dovolí nabídnout normální cenu, lidi si začnou myslet, že to jde. A my přijdeme o naši zlatou dojnou krávu!“
Jejich dosavadní obchodní model spočíval v jednoduché rovnici: tarif + smlouva + pětkrát opakovaná výpověď = sleva 10 Kč. Teď jim ale Revolut hází vidle do jejich dobře promazané mašiny.
A že Revolut nabízí ceny, které se zdají být nereálné? Ale kdepak! Tyhle ceny zvládne i český operátor, pokud na něj mluvíte dostatečně dlouho, vyhrožujete přechodem k babiččině WiFi a přísaháte, že vám nevadí, když budou volání vyřizovat holubi.
Proč ale operátoři nechtějí zlevnit pro všechny? Inu, proč by jedli chléb, když můžou každý den snídat kaviár a zapíjet ho zákaznickými slzami? A dokud stát nevynalezne funkční detektor kartelových dohod (nápověda: ten současný detekuje hlavně mlhu), zůstáváme v zemi, kde je levný tarif vzácnější než jednorožec s datovým limitem.
Nevěříte jak operátoři vydělávají?
Než přijde tarifová revoluce, tady máte pár triků, jak operátory aspoň trochu zkrotit:
- Hrajte si na přeběhlíka
Zavolejte operátorovi a naznačte, že přecházíte ke konkurenci. Kouzelná fráze „chci zrušit smlouvu“ obvykle otevře dveře do tajné zóny retence, kde se zázračně objeví lepší nabídky, o kterých „doteď nevěděli“. - Spojte síly – rodinný tarif
Rodina, přátelé, sousedi – kdokoliv, kdo umí držet smlouvu. Skupinové tarify umí ušetřit stovky měsíčně. A pokud nikoho nemáte, Facebookové skupiny „sdílíme tarif“ jsou nový Tinder pro šetřivé. - Kombinace s internetem
Když spojíte mobil s internetem nebo televizí, operátoři náhle změknou. Najednou vám „můžou nabídnout něco extra“. Ano, úplně náhodou. - Neberte první nabídku
Operátor vám něco řekne? Fajn, dělejte, že to je vtip. Vyjednávejte jako na tureckém trhu – s úsměvem, ale neústupně. Největší slevy mají ti, co si troufnou. - Vyhněte se kamenným prodejnám
Tam jsou ceny často jak z katalogu z roku 2010. Zavolejte nebo pište online. Tam sedí lidi, co mají v šuplíku i tajný tarif XY2021_retence_platinová_elite_64, jen ho nesmí nikomu ukázat. - Dávejte pozor na „výhodné“ nabídky
Sleva 50 %, ale jen první tři měsíce? Ne, díky. To je jako kdyby vám někdo dal slevu na první kousek pizzy a pak si účtoval celou pec.