Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Slunce pálí a stát platí: Jak se topíme v přebytečné energii

Foto: pixabay

Lány panelů a kousek dál obří mařiče energie.

Solární baroni z let 2010 vyrábějí elektřinu, kterou nikdo nepotřebuje, stát ji přesto vykupuje za garantované ceny a ještě platí za její likvidaci. Co s tím vláda udělá? Možná je čas na kreativní řešení, která využijí přebytky jinak.

Článek

Věděli jste, že slunce nejenže vychází zdarma, ale že ho lze i velmi draze prodávat? Zdá se, že čeští solární baroni na přelomu desetiletí tuto pravdu přetavili v zlatý důl. Nebo spíš v zlatý panel. Fotovoltaické elektrárny (FVE) z období solárního boomu kolem roku 2010 vyrábějí elektřinu jako na běžícím pásu, a to hlavně v době, kdy ji vlastně nikdo nepotřebuje.

Problém je jasný: Přebytek, kam se podíváš

Když slunce svítí, solární panely vyrábějí energii na maximum. Ale co dělat, když se tak děje v době, kdy máme elektřiny přebytek? No, stát to vymyslel mazaně. Aby si solární baroni nepřišli zkrátka, garantoval jim pevné výkupní ceny. Pokud tedy proud nikdo nechce, stát rozdíl v ceně zaplatí – pěkně z kapes nás všech.

A teď přichází ta nejlepší část. Elektřinu, kterou si nikdo nekoupí, je potřeba nějak zlikvidovat. To není zadarmo. Stát tedy platí znovu – tentokrát za „zmařenou dodávku“. Jinými slovy: platíme za elektřinu, kterou nepotřebujeme, a pak ještě za to, že ji nemáme kam dát.

Kreativní řešení na obzoru?

Co s tím vláda udělá? Možností je spousta, stačí zapojit trochu české vynalézavosti:

  1. „Solární dálnice“: Přebytečná elektřina by mohla napájet osvětlení na dálnicích. Místo jedné lampy by každých 10 metrů svítilo třeba 50. Je to neefektivní? Možná. Ale peníze už tečou, tak ať aspoň něco svítí.
  2. „Energetické bazény“: Elektřinu bychom mohli využít na ohřev vody v obřích veřejných bazénech. V létě by se Češi mohli zdarma koupat v „solárních lagunách“. Třeba to přitáhne turisty.
  3. „Nabij si mobil zdarma“: V každém městě postavit dobíjecí stanice na mobily, elektrokola, vysavače... Lidé by mohli přijít a dobít si, co je napadne. Na stát by to sice pořád něco stálo, ale aspoň by veřejnost měla pocit, že z toho něco má.
  4. „Export do vesmíru“: Proč se omezovat na Zemi? Mohli bychom začít budovat infrastrukturu pro solární export na Měsíc nebo Mars. Pravda, Musk by asi protestoval, ale Češi vždycky byli průkopníci improvizace.

Když slunce nešetří

Zatím to ale vypadá, že stát se rozhodne řešit problém klasicky. Prostuduje situaci, zadá analýzy, přizve odborníky – a pak to celé přehodí na příští vládu. Solární baroni mezitím dál budou vyrábět energii, stát bude dál platit a my budeme dál kroutit hlavou nad tím, jak je možné, že nás slunce, které svítí všem, přijde tak draho.

Anketa

Měl by stát zasáhnout proti solárním baronům?
Ne.
9,8 %
Ano, pokud vydělávají více než mohou dle smluv.
9,8 %
Ano i za cenu prohraných arbitráží.
73,2 %
Je mi to jedno.
7,2 %
Celkem hlasovalo 41 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz