Článek
Sedmaosmdesátiletý důchodce Václav si chtěl jen užít klidný důchod, místo toho se ale ocitl v hledáčku policie kvůli podezření z činnosti pro cizí moc. Jeho největší zbraní? Chytrý mobil od vnučky a ostré nůžky!
„Co já s tím mobilem?“
Podle vyšetřovatelů měl Václav doma pečlivě uschované výstřižky z novin, které systematicky třídil do starých krabic od bot. „Vypadalo to jako sbírka kuponů na pivo z devadesátých let, ale byla to zjevně sofistikovaná operace,“ uvedl vyšetřovatel. Vedle krabic ležel i chytrý telefon, který mu loni darovala jeho vnučka. Ačkoliv Václav tvrdí, že „s tím krámem neumí ani zavolat doktorce“, policie má jiný názor.
„Měl v něm uložené zprávy, které mu posílala vnučka – třeba, že v televizi budou opakovat film s agentem 007, který má tak rád. Je to ten jak Bond zasahuje v Rusku. Ale kdo ví, co za tím bylo? Třeba šifrované instrukce,“ spekuloval plukovník Smetana. Na otázku, proč si telefon nechal, když s ním neumí zacházet, Václav odpověděl: „Nechtěl jsem jí kazit radost. Dala mi ho za vysvědčení jejího syna. Víte, jak to je… rodina.“
Policie zjistila, že v mobilu jsou uloženy podezřelé soubory, na jejich dešifrování se pracuje, nejméně jeden soubor obsahoval číslo 007 a jiný +7 což je predvolba do Ruska.
Operace „výstřižek“
Výstřižky z novin, které měl Václav doma, byly podle policie organizované podle tajemného systému. „Měl je rozdělené na ‚zajímavé‘, ‚méně zajímavé‘ a ‚hele, to je blbost‘. To je klasický vzorec špionážní činnosti,“ uvedl Smetana. Policie navíc našla papírek s heslem „1234“ přilepený na zadní straně mobilu. „To je určitě šifra!“
Staronový ministr vnitra Rakušan na přímou otázku novinářů, kolik podobných případů policie šetří, přímo neodpověděl s tím, že občanskou povinností je podobná podezření na trestný čin ohlásit.
Obžalovaný ovšem trvá na své nevině: „Já si ty výstřižky dělám od nepaměti. Posledně jsem třeba vyhrál tisícovku za to, že jsem poslal kupon na křížovku! A ten mobil? Akorát ho nosím s sebou, abych vnučku neurazil, když se zeptá, jestli ho používám.“
Podezření na přenos dat
Policie je ale přesvědčena, že Václav plánoval data předat cizí moci. „Viděli jsme ho sedět na lavičce s mobilem v ruce. Mohlo jít o pokus odeslat informace,“ tvrdí vyšetřovatelé. Na otázku, co na lavičce opravdu dělal, Václav odpověděl: „Hrál jsem si s obalem od mobilu. Hrozně klouže, ale vnučka říkala, že to je drahá značka.“ Evidentně zmatená odpověď, zastírající skutečnost.
Závěr plný otazníků
Mezi lidmi případ vzbuzuje smích i rozpaky. „Děda jako špión? To je nová Bondovka!“ napsal jeden uživatel na Twitter. Jiný však upozornil: „Dnes výstřižky, zítra PowerPoint prezentace!“
Václav si ale z pozornosti nic nedělá. „Jestli mě pustí, slíbila vnučka, že mi ukáže, jak se na tom mobilu hledají ty vaše internety. Prý tam prodávají levnější šunku!“
Soudní proces zatím pokračuje, ale Václav již plánuje návrat ke svým koníčkům. „Asi začnu sbírat něco méně podezřelého. Třeba staré pivní tácky. Nebo je to taky špionáž?“
Neoficiálně se hovoří o tom, že je obviněno mnoho i vysoce postavených policistů, státních úředníků a učitelů, zejména vyučujících ruštinu. Zatím nebyl obviněn žádný politik, ale patrně jen proto, že mají imunitu a připravují změnu zákona, což jak doufají, stihnou do konce svého mandátu.
Trestní zákoník
§ 318a
(1) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude potrestán
a) ten, kdo v úmyslu ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní
celistvost, obranu nebo bezpečnost České republiky anebo obranu nebo bezpečnost
mezinárodní organizace, k ochraně jejíchž zájmů se Česká republika zavázala,
vykonává na území České republiky činnost pro cizí moc,
b) ten, kdo naruší svrchovanost České republiky tím, že pro cizí moc sleduje
zpravodajskými prostředky obyvatele České republiky na jejím území, nebo
c) občan České republiky nebo osoba bez státní příslušnosti, která má na jejím území
povolen trvalý pobyt, jež v úmyslu uvedeném v písmenu a) vykonává mimo území
České republiky činnost pro cizí moc.
(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch nebo
spáchá-li takový čin ve značném rozsahu, nebo
b) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný
následek.
(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,
a) získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého
rozsahu, nebo
b) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.
(4) Odnětím svobody na osm až patnáct let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin
uvedený v odstavci 1 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.
(5) Příprava je trestná.