Článek
Vláda přišla s revolučním nápadem, jak vylepšit důchodový systém, a zdá se, že na ministerstvu financí probíhá brainstorming. Třetí pilíř důchodové reformy se totiž zaměřuje na zkrácení doby odchodu do důchodu, což zní na první pohled jako sen každého pracujícího. Ale jak to u vládních plánů bývá, má to háček – zároveň se zkrátí i doba vyplácení důchodu.
Důchod jako matematická rovnice
Nový vzorec, který se opírá o průměrnou délku dožití, slibuje spravedlivé rozdělení času mezi prací a důchodem. Většina z nás chce žít spokojeně a co nejdéle si to užít, trochu i proto, že pokud nás čeká něco po smrti, pravděpodobně to nebíčko nebude, spíše to peklíčko. Hlavní je, aby člověk žil spokojeně a v tom je to hlavní co změna přinese.
„Je to geniální řešení, které zaručí, že lidé nebudou mít čas si stěžovat na nízké důchody,“ vysvětluje mluvčí reformy. „Navíc podporujeme přirozený koloběh – kratší doba vyplácení důchodů znamená méně peněz, které musí stát sehnat.“
Šťastní a spokojení – aspoň krátce
Aby se lidé během svého krátkého důchodového odpočinku necítili podvedeni, vláda přidala balíček podpůrných opatření. Nezdanění tichého vína byl jen začátek, takže si senioři mohou levně dopřát svou oblíbenou lahvinku. Navíc přichází legalizace užívání konopí, protože co víc si přát než krátký, ale šťastný důchod?
„Naše analýzy ukazují, že senioři s přístupem k levnému a vínu a konopí se dožívají o několik let méně, ale za to jsou spokojení. A přesně o to nám jde – důstojný a šťastný odchod,“ dodává ministr práce a sociálních věcí.
Plán na světlou budoucnost
Kritici upozorňují, že tento návrh zavání cynismem. Ale vláda má jasno: důchodci možná zemřou dříve, ale aspoň si život naplno užijí. Třetí pilíř důchodové reformy tak zaručuje, že z našich seniorů budou nejšťastnější „děti květin“ v Evropě.
Některé návrhy zatím neprošly, ale intenzivně se na tématu pracuje. Nepanuje zatím shoda na tom, že důchodci mohou chodit na červenou a nemusí v autech používat bezpečnostní pásy. Posun ale nastal v otázce přesunutí hrazení očkování proti chřipce, na příspěvek na koupi tabákových výrobků pro osoby starší 70 let, no nekuř, když je to zadarmo. Podmínkou je pravidelné lékařské vyšetření, že skutečně kouří ten, kdo příspěvek dostává. Těsně před schválením je příspěvek pro stravovací zařízení na akce pro seniory typu: „Sněz co můžeš“, podmínkou je vysoký obsah cukru a nasycených mastných kyselin v pokrmech a bezbariérový přístup.
A teď si všichni připijme na nový pilíř reformy – samozřejmě tichým vínem.
Anketa
Článek je samozřejmě satira s nadsázkou, nic z textu se naštěstí neděje, snad kromě nezdanění vína. Zatím.