Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zálohování PET versus morální odpovědnost za ekologii

Foto: pixabay

Vezmou ji ještě?

Zálohování PET lahví a plechovek změní váš vztah k odpadu. Místo třídění se stanete sběračem s taškou plnou plechovek. Je to krok vpřed pro přírodu, ale urážka pro ty, kdo už třídí poctivě.

Článek

Představte si, že jdete do obchodu a koupíte si svou oblíbenou limonádu v PET lahvi nebo pivo v plechovce. Radostně ji vypijete, ale teď přichází okamžik pravdy – co s tou prázdnou lahví nebo plechovkou? Dřív jste ji prostě hodili do žlutého kontejneru , ale teď? Teď je to cenný poklad! Tak cenný, že si ho váš soused možná klidně vezme z vaší popelnice, protože každá plechovka má cenu 4 korun. Gratulujeme, právě jste se stali amatérským sběračem kovů a plastů!

Jak se to dotkne spotřebitelů?

  1. Návrat do obchodu: Připravte se, že místo víkendové procházky do přírody budete vyrážet na výlet k zálohomatu, kde budete stát frontu s taškou plnou několika nafouklých PET lahví. Pro někoho je to recyklace, pro vás je to začátek nové fitness rutiny.
  2. Přesné plánování: Zapomeňte na staré dobré „vezmu si pití na cestu“. Teď musíte přemýšlet: „Budu chtít tahat prázdnou flašku celou cestu zpátky?“ Pokud ne, radši si ji přelijete, třeba do těch pomačkaných, co automat nebere.
  3. Finanční ekvilibristika: Vaše oblíbené pivo stojí najednou o 4 koruny víc, což je přesně ta částka, kterou nikdy neuvidíte, pokud tu plechovku zapomenete vrátit. Z každé grilovačky se tak stává boj, kdo sbalí všechny plechovky domů a obohatí svůj rodinný rozpočet?

Filosofická úvaha

Zálohování PET lahví a plechovek je jako povinné členství v recyklačním klubu, o které jste nikdy nežádali. Ti, kteří už teď poctivě třídí, se mohou právem cítit uraženi – místo ocenění za svou ekologickou uvědomělost dostávají pravidla, která je nutí běhat do obchodů s pytlem odpadu. Dobrovolné třídění je aktem důvěry a svobody, zatímco povinné zálohování? To je jako kdyby vám stát řekl: „Víme, že to děláte správně, ale pro jistotu vám dáme bič, protože prostě můžeme.“

A tak místo odměňování těch, kdo už třídí, se systém mění v jakousi plošnou daň z nepořádnosti, která padá na všechny. Možná bychom se měli zamyslet, zda je lepší lidi motivovat laskavě, nebo je nutit systémem, který z nich dělá ignoranty.

A teď zamyšlení na závěr, proč všechny co chtějí zvýšit recyklaci zálohováním nenapadlo to nejjednodušší.

Přidání extra kontejneru na sběrná místa pro PET lahve a hliníkové plechovky by bylo jednoduché, levné a praktické řešení. Lidé by mohli třídění pohodlně pokračovat bez nutnosti investovat do drahých zálohomatů. Navíc by tento přístup respektoval dobrovolnost a současné návyky, což by jistě ocenili všichni, kdo už dnes zodpovědně třídí odpad. Protože by bylo možné vracet vše sešlápnuté, bude třídění snazší.

Anketa

Souhlasíte se zálohováním PET a plechovek.
ANO.
4,7 %
NE.
81,4 %
Ne, postačí kontejner navíc.
11,6 %
Nic jiného nezbývá, když to EU nařídila.
2,3 %
Celkem hlasovalo 43 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz