Článek
První obrazce jsou velmi staré
Ačkoliv by se mohlo zdát, že jde o poměrně novou záhadu, zvláštní obrazce na polích se vyskytují vlastně již přes tři sta let. Lidstvo si ale stále nedokáže vysvětlit jejich smysl. V průběhu let si zejména ti lidé, kteří žijí u zmíněných linií, zvykli považovat kruhy a další obrazce za součást života na venkově. Tito lidé také tvrdí, že se neviditelná síla vlní polem vysokou rychlostí a rozhrnuje stébla obilí. Když pak dosáhne určitého bodu, tlačí obilí dolů. Jakmile síla opíše kruh, prostě zmizí. A žádná stébla se už nenarovnají, ale ani nerozdrtí. Falešné kruhy prý se snadno poznají podle toho, že je obilí pošlapané a polámané, a ne zlehka ohnuté.
Odborný zájem a pokusy o vysvětlení kruhů začaly až v 70. letech 20. století. Tehdy po celém světě vznikaly stovky organizací, které jednotlivé obrazce monitorovaly. Dnešní vědecké metody jsou na tak pokročilé úrovni, že dokážou bezpečně rozlišit všechny falešné kruhy, za nimiž stojí lidé, od kruhů, které jsou vytvořeny čímsi nebo kýmsi neznámým.
Přitahují i šarlatány a podvodníky
První kruhy se objevily nejprve v okolí Stonehenge a podobných památek. Místa s nejčastějším výskytem piktogramů a kruhových formací byla více než celé čtvrtstoletí navštěvována jak seriózními výzkumníky, tak nadšenci toužícími vidět něco neznámého a záhadného. Také ovšem šarlatány a podvodníky – ti nabízeli dokonce zaručeně léčivé esence odebrané z prostoru obrazce.
Lidé v okolí těchto obilných obrazců mnohdy vypovídají o pozorování neobvyklých jevů, a to často různých světelných i zvukových efektů – nebo naopak zavládne nezvyklé ticho. Uvnitř obrazců dochází prý k poruchám elektronických přístrojů. Například je známo, že se v nich zrychlují magnetofony, zatímco mimo ně pak běží zase normálně. Moderní videokamery bez příčiny selhávají, a dokonce i z běžných fotoaparátů vycházejí zdeformované snímky. Statkáři se setkávají s tím, že jim při sklizni v blízkosti kruhů nefunguje technika.
Badatelé v některých kruzích zjistili zvýšenou radiaci. Radiace v půdě byla někde až třikrát vyšší, než je norma. Našli také důkazy o velmi rychlém zahřátí a zchlazení. Stále se zkoumají vědecká hlediska kruhů v obilí. Badatelé pořád doufají, že racionální přístup pomůže odhalit pravdu.
Ve výskytu vede Anglie
Velká většina uznávaných obrazců se nachází v Anglii ve Wiltshiru, v historické oblasti s vysokým energetickým potenciálem. K vidění bývají rovněž blízko starobylých tvrzí, pohřebních mohyl a menhirů. Mnoho lidí je přesvědčeno, že ve vytváření kruhů mají prsty pradávné síly matky země.
Nápadný vliv mají údajně kruhy na lidi. Vstoupit do určitých obrazců může mít za následek podstatnou změnu rozpoložení. Některý kruh přivodí zlepšení pohody a vitality, kdežto jiný žaludeční nevolnost, migrénu, malátnost. Podobně obrazce působí i na zvířata. Chovají se v jejich blízkosti neklidně a často do nich odmítají vkročit. Hejna ptáků letících přímo k obrazci na poslední chvíli prudce odbočují. Někteří psi se ženou naopak přímo do středu obrazce a tam ihned usínají.
V devadesátých letech nastal boom
Od 90. let 20. století nastal obrovský boom těchto obrazců v obilí. Objevovaly se i komplikované vzory, které jako by vyjadřovaly složité fyzikální a matematické zákonitosti. Současně s tímto vzrůstem počtu obrazců začalo docházet i k jejich rapidnímu zvětšování. Velikost největšího obrazce, který byl dosud nalezen, byla vyměřena na neuvěřitelných 530 × 450 metrů. Dokázali by lidé přes noc něco tak ohromného vytvořit?
Kruhy se vyskytují i u nás
U nás se údajně poprvé objevily v roce 1993 v okolí obce Kolinec na Sušicku. Místní obyvatelé viděli v té době v noci podivná světla. Od té doby byly u nás objeveny a zdokumentovány podobných obrazců v obilí desítky. Jak tedy vznikají? Navzdory řadě podvodů někteří lidé věří, že alespoň některé obrazce vznikly jiným způsobem. Podle nich mohou napovědět rostliny na takovýchto místech – podle některých výzkumů zůstávají pletiva stébla i po polehnutí funkční a dále rostou, zatímco u padělků dojde ke zlomení, jak již bylo výše popsáno.
Najdou se lidé, kteří se domnívají, že je to způsob, jak planeta dává najevo nespokojenost s tím, jak lidé s přírodou zacházejí. Někteří skeptici dokonce uvádějí, že kruhy mohou tvořit helikoptéry svými rotory nebo zvěř, například rozvášnění ježci, honící se dokolečka.
Teorií o vzniku je velmi mnoho – na protipólech stojí díla mimozemšťanů versus díla lidí, tedy podvody či recese. Dále se ale objevují teorie o přenosech energie, vlivech geologického podloží, působení hub, přehnojení apod. Proti tomu ovšem hovoří přímo některé obrazce, které jsou tak komplikované, že musely nutně vzniknout nějakou vědomou činností. Jakou, kým a proč?
Zdroj:
BONĚK, P.; GARCIOVÁ, D. aj. Velká kniha záhad. Praha: RF Hobby, 2020.
LAMY, M. 100 tajuplných záhad světa. Frýdek-Místek: Alpress, 2021. ISBN 978-80-7633-427-4.