Hlavní obsah

F-35 uvízl na indické letadlové lodi. Teď ho Britové chtějí zpátky, a rychle

Foto: ChatGpt

Jedna z nejmodernějších stíhaček světa, britská F-35B Lightning II, přistála tam, kde neměla – a teď se celý svět dívá, jak se z toho dostane.

Článek

Stroj v hodnotě 100 milionů dolarů zůstal uvězněný na indické letadlové lodi, a i když za tím není žádná špionáž ani zrada, situace začíná vypadat jako z politického thrilleru.

Původně to měl být rutinní výcvik. Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth kotvila poblíž indické INS Vikrant, dvě námořnictva si navzájem ukazovala, co všechno umí. Ale pak přišla nečekaná porucha hydrauliky. Pilot britského F-35 musel jednat rychle – a nouzově přistál na indické palubě.

F-35B je schopná přistát vertikálně, to ano. Ale co dělat, když pak nemůže zase vzlétnout?

Britové si ho chtějí vzít domů

V tu chvíli začíná hra o čas. Británie chce svůj supertajný letoun dostat zpět. Jenže to není jen tak. F-35 je technologický zázrak, plný citlivých senzorů, softwaru a datových systémů, které by teoreticky mohly zaujmout i ty, kteří nejsou spojenci. Indie sice není nepřítel, ale ani nejbližší partner. A tak se teď jedná. Intenzivně.

Obě strany tvrdí, že všechno probíhá „v přátelském duchu“, že „spolupráce je skvělá“ a že „není důvod k obavám“. Ale když se podíváte za kulisy, je jasné, že Londýn by byl mnohem klidnější, kdyby měl F-35 zpátky na své vlastní palubě. A ideálně už zítra.

Proč je to taková věda?

F-35 není obyčejný tryskáč. Tohle je letoun, do kterého se roky lije miliardový výzkum, kde je každý šroubek hlídaný, každý software pod kontrolou. Když jeden takový zůstane trčet na palubě cizí lodi, byť spojenecké, jde o bezpečnostní noční můru.

Indové sice stroj ihned odtáhli do hangáru a nabídli, že pomůžou s opravou, ale zároveň je jasné, že mají v ruce něco, co se jen tak nevidí. A v tomhle světě se nic nenechává náhodě.

A teď co?

Možnosti jsou v zásadě tři. Buď britští technici F-35 opraví přímo na palubě indické lodě, což by bylo nejrychlejší a nejméně nápadné řešení. Nebo ho budou muset složitě přesunout – buď lodí, nebo vzduchem. A nebo, pokud se ukáže, že oprava zabere týdny, půjde celá věc na vyšší úroveň a možná i do tisku.

Zatím to vypadá, že obě strany chtějí celý incident co nejrychleji vyřešit. Nikdo nemá chuť na diplomatický konflikt kvůli jednomu letounu, i když stojí víc než menší státní rozpočet.

Co to říká o světě, ve kterém žijeme?

Celý příběh je ukázkou toho, jak složitá je dnešní bezpečnostní politika. Jeden technický problém může spustit vlnu diplomatických jednání. A ukazuje to i to, že partnerství mezi státy – i těmi, které spolu cvičí a obchodují – se stále řídí velmi přísnými pravidly důvěry.

Tahle nehoda možná skončí jednoduše. Možná se F-35 do pár dní zvedne a vrátí domů. Ale zkušenost zůstane. A příště budou velení obou armád přemýšlet dvakrát, než pustí supertajný stroj na palubu lodě, která není jejich.

zdroj:

https://www.bbc.com/news/articles/cy8gj2nlnywo

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz