Hlavní obsah

„Nechci být jako táta.“ Proč se Petr (35) rozhodl změnit práci až po nehodě na kole

Foto: Freepik

Vyrůstal v domácnosti, kde se nechodilo z práce domů dřív než v šest. Někdy v sedm. Někdy vůbec. Táta byl úspěšný – jak říkali ostatní.

Článek

Pracoval v bance, měl kravatu, služební auto a kalendář plný schůzek. Všechno to znělo dobře, dokud si Petr v pubertě neuvědomil, že o otci vlastně skoro nic neví. Nepamatoval si, kdy spolu naposledy hráli fotbal, kdy se s ním naposledy smál, kdy spolu vůbec mluvili o něčem jiném než o škole. A tak si řekl, že on to bude mít jinak.

A měl. Nejdřív.

Když po škole nastoupil do malé firmy jako grafik, připadalo mu to jako výhra. Kreativní práce, fajn kolektiv, žádné korporátní nesmysly. Jenže po čase se z práce stalo něco jiného. Zakázky přibývaly, klienti byli náročnější, kolegové přestali stíhat. A Petr, místo aby si chránil svůj čas a klid, začal „zaskakovat“. Tu za kolegu, který nestíhá. Tu za šéfa, který nestíhá dvakrát tolik. Zůstat přesčas? Jasně. Práce o víkendu? Není problém. V hlavě mu pořád znělo: nechci být jako táta. Jenže se pomalu stával přesně tím, kým být nechtěl.

Zlom přišel jednoho obyčejného úterý. Jako vždy nasedl po práci na kolo – ne proto, že by měl energii, ale protože si to naplánoval. Tělo bylo unavené, hlava plná úkolů. A tak, když mu před kolem prudce zabrzdil starší pán se psem, už nestihl reagovat. Letěl přes řídítka, dopadl na silnici a zůstal ležet.

Naštěstí to nebylo nic fatálního. Zlomená klíční kost, pár naraženin. Ale dost na to, aby zůstal doma. A měl čas. Na přemýšlení.

Seděl doma na gauči s rukou v ortéze a poprvé po dlouhé době se nudil. V hlavě mu běžely vzpomínky, které roky potlačoval. Jak večer usíná sám. Jak čeká na tátu, který zase zdržel poradu. Jak mu máma říká: „Tátovi dej pokoj, je unavený.“ A vedle toho si promítal poslední týdny: jak ignoroval děti, protože „musí dodělat zakázku“, jak neměl čas jet s partnerkou na výlet, jak dokonce zrušil návštěvu u babičky, protože „klient se ozval a potřebuje něco rychle“. A došlo mu to. Že už je úplně stejný.

„Nechci být jako táta,“ zopakoval si znovu. A tentokrát to myslel vážně.

Po návratu do práce si nechal týden na rozkoukání. Pak si sedl s šéfem a oznámil, že končí. Nehledal si jinou agenturu. Začal dělat sám na sebe. Méně zakázek, více svobody. Dělal jen to, co chtěl. Naučil se říkat ne. První měsíce byly těžké, ale každý večer, když přišel domů včas a mohl si s dětmi hrát, věděl, že udělal správně.

Dnes je Petr jiný. Nemá služební auto, nemá ani pravidelný příjem. Ale má čas. A vztah se svými dětmi. Nechodí domů v sedm večer a neříká „dej mi pokoj, jsem unavený“. Místo toho se učí být jiný táta, než měl on. A ví, že každá minuta, kterou s nimi stráví, je důležitější než jakýkoli projekt.

Nehoda mu změnila život. Nebo spíš: konečně mu dovolila vystoupit z tempa, které ho pomalu ničilo. Ne každému se tohle poštěstí. Většina lidí jede dál, až dokud se něco opravdu nestane. A někdy už je pak pozdě.

Ten příběh je skutečný. Zpracovaný na základě vyprávění. Případná jména byla pozměněna. Možná v sobě nosíte podobný. Jestli ano – napište ho. I kdyby jen sami sobě. Ať víte, že v tom nejste sami.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz