Hlavní obsah
Automobily a doprava

Blikání a troubení na „mlhovkáře“ nepomůže. Existuje mnohem lepší nápad

Foto: Pisalek 00 (Vlastní dílo)

Mlha

Rozsvícené zadní mlhovky dokáží za jasného počasí znepříjemnit jízdu natolik, že vzadu jedoucí řidič začne blikat a troubit. Málokdy to však pomůže. Existuje ale i jiné řešení. Bohužel se ho však asi nedočkáme.

Článek

Děje se to sice každý rok, ale nepomáhá vůbec nic. Ranní mlha, trochu mrholení, případně deštíček, a většina řidičů zapíná mlhovky. To by bylo samozřejmě v pořádku. Tedy alespoň v tom případě, že je k rozsvícení mlhových světel důvod. Co ale již v pořádku není? Jakmile pomine důvod mít mlhovky rozsvícené, velká část řidičů je zapomene vypnout. U těch předních nejde zase o tak velký problém. Ty protijedoucí řidiče většinou nijak neoslní. Ale ty zadní dokáží vzadu jedoucím řidičům znepříjemnit život mnohdy i na několik desítek minut. Třeba v koloně v pražské zácpě, nebo na silnicích, kde prostě nelze předjíždět.

Přední smí, zadní musí

Jet večer za jasného počasí za autem, kterému svítí zadní mlhovky, je skutečně frustrující. Mnoho řidičů se potom uchýlí k problikávání, troubení, často i k nebezpečnému předjíždění. Jenže hříšník málokdy pochopí, proč na něj troubíte a blikáte. Používání světel do mlhy přitom upravuje zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Ten říká, že přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Ale pozor - zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. A vtom je zakopaný pes. Přední mlhovky řidič použít „smí“, zadní však „musí“. Takže zadní zapne, ale potom je zapomene vypnout. Stejně může docházet k rozdílům ve výkladu, co už je „hustý“ déšť a co ještě ne.

Mlhovky jenom do určité rychlosti?

Řešením by mohlo být automatické vypínání zadních mlhových světel při dosažení určité rychlosti. Je totiž zřejmé, že je-li zadní mlhové světlo použito v souladu s vyhláškou, tedy za mlhy, sněžení, nebo hustého deště, měl by řidič snížit rychlost. Automatické vypínání mlhových světel při dosažení určité rychlosti by tak mohlo nepříjemným situacím na silnicích předejít. Toho se ale asi jen tak nedočkáme, takže pořád to bude na odpovědnosti řidičů. Jenže ti jsou stále pohodlnější a spoléhají ne „všemocné“ automatiky a asistenční systémy. Jednoho dne z toho všeho zblbneme a nebudeme umět sami udělat už vůbec nic. Natož přemýšlet. To za nás bude dělat umělá inteligence a my budeme jenom sedět a koukat, jako pacienti po lobotomii.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz