Článek
Desítky tisíc Čechů každoročně jedou užít si dovolenou na chorvatské pláže. Slunce, moře, smažené ryby, pršut a relativně dobré chorvatské víno. To jsou lákadla, kterým odolá málokdo. Tím spíše, když se v Chorvatsku může za volant usednout i s půl promile alkoholu v krvi. To odpovídá přibližně čtyřem deci vína, nebo litru piva. Vždy pochopitelně záleží na pohlaví a tělesné konstituci konkrétního člověka.
Užít si trochu zábavy chtěl i můj syn, který se do Chorvatska vydal se svojí přítelkyní a ještě s jedním párem. Ubytovali se v kempu blízko městečka Rogoznica a užívali zábavy plnými doušky. Asi v polovině pobytu se vraceli z večeře v nedaleké konobě, tedy malé rodinné restaurace. K večeři byla i sklenka vína, ale podle syna si dali pouze jeden džbánek všichni čtyři dohromady, takže měl údajně maximálně 3 deci.
Jak už to ale bývá, Murphyho zákony fungují dokonale. Při zpáteční cestě syna zastavili policisté a nechali ho dýchnout. Přístroj ukázal 0,37 promile, Syn si tedy myslel, že je vše v pořádku. V Chorvatsku je totiž povoleno řídit s 0,5 promile alkoholu v krvi. Bohužel ale nebylo. Povolená hranice 0,5 promile totiž v Chorvatsku platí pouze pro řidiče starší 24 let, což syn nebyl. Letos mu totiž bylo teprve 22 let a o tom, že se ho limit 0,5 promile vůbec netýká, bohužel vůbec nevěděl. Pokuta byla tučná. Dvě stovky. Eur, pochopitelně. 5 tisíc korun. A to měl prý ještě štěstí. V krajním případě mu totiž hrozila pokuta až 5 stovek, případně dokonce odnětí svobody až na 60 dnů.
V Chorvatsku jsou dopravní předpisy přibližně stejné jako u nás. Na některá specifika by si ale řidiči měli dát pozor. A především si hlídat rychlost. Na to jsou chorvatští policisté opravdu hodně hákliví a pokuty bývají skutečně vysoké. Osobně sice nechápu, co je pro Čechy na tom Chorvatsku tak magického. Byl jsem tam jenom 2× a stačilo mi to. Nic špatného, ale jet do jedné země 2× mi stačí. Přesto znám lidi, co nikdy jinde nebyli, ale v Chorvatsku byli už třeba 30×. Zajímavé. Ale proti gustu…