Článek
CKM - Cestovní kancelář mládeže
Víte například, co znamenala zkratka CKM? Jednalo se o Cestovní kancelář mládeže, která vznikla v roce 1964 transformací cestovního odboru Ústředního výboru Československého svazu mládeže, ve zkratce ÚV ČSM, a na začátku sedmdesátých let potom přešla pod Socialistický svaz mládeže, tedy SSM. CKM se zaměřovala zejména na segment cestování mladých lidí od 15 do 30 let a organizovala zájezdy zejména pro skupiny členů SSM. Jednotlivci se mnoha zájezdů účastnit nemohli. Důvodem mohla být obava z jejich emigrace. Cílovými destinacemi CKM bylo především Československo a potom další země socialistického bloku.
OPBH - Obvodní podnik bytového hospodářství
Další zkratkou, kterou v době socialismu znali snad všichni, bylo OPBH, tedy Okresní podnik bytového hospodářství. Okresní podnik bytového hospodářství, v hlavním městě Praze potom Obvodní podnik bytového hospodářství (ve zkratce OPBH), bylo uskupení, jež v socialistickém Československu spravovalo domy v socialistickém vlastnictví. Vzniklo k 1. lednu 1959 přetvořením z do té doby existujících bytových a domovních správ. Jednotlivé vzniknuvší podniky byly doplněny i četami pro drobnou údržbu bytového majetku.
SSM - Socialistický svaz mládeže
Socialistický svaz mládeže, ve zkratce SSM, byla organizace v ČSSR sdružující mladé lidi ve věku 15–35 let, fungující mezi lety 1970 až 1989. Organizace byla řízena a spravována KSČ. SSM byla nástupnickou organizací po Československém svazu mládeže (ČSM), který zanikl v roce 1968. Prvním předsedou Ústředního výboru SSM byl Juraj Varholík, posledním předsedou ÚV SSM byl Martin Ulčák. V roce 1971 byl počet členů SSM 541 000, v roce 1985 dosáhl 1 661 000 členů.
VUML - Večerní univerzita marxismu - leninismu
Méně známou, přesto hodně frekventovanou zkratkou byl VUML, což byla zkratka pro Večerní univerzitu marxismu – leninismu. VUML byla nejvyšší formou vzdělávání pracujících v civilním sektoru, organizovanou a řízenou profesionálním aparátem OV KSČ (Okresní výbor KSČ). Tato forma byla určena pro proškolení vedoucích kádrů (tehdejšího managementu) nejen v průmyslu, ale v celé infrastruktuře společnosti – školství, zdravotnictví, zemědělství, obchodě, dopravě, bezpečnosti atd., a to nejen členů KSČ.
„Kádrová politika KSČ“ – kontrola řídících a vedoucích pozic (tzv. nomenklatura) se opírala především o členy své strany. Ovšem se stoupající technologickou úrovní převážně v průmyslu a zvyšujícím požadavkům na odbornou úroveň vedoucích kádru nutně středního a vysokoškolského vzdělání, se obzvláště v 80. letech vhodných členů KSČ, schopných odborně zastávat vedoucí místa, logicky nedostávalo. Proto byli do programu studia VUML zařazováni i zaměstnanci nečlenové KSČ, kteří již vedoucí místa zastávali a nebo se s nimi výhledově na některé tzv. nomenklaturní místo počítalo..