Článek
Před pár dny jsem uveřejnil článek, který radil, jak se vypořádat s komáry, kteří se líhnou v sudu s dešťovou vodou v případě, že ji tam v teplém počasí necháme déle než týden. Komáři totiž teplou a stojatou vodu milují. A jistě mi dáte za pravdu, že nikdo se nechce vrátit z dovolené a mít na zahradě hejna komárů. V tomto konkrétním článku jsem doporučoval vyzkoušený trik některých zahrádkářů.
Diskuze byla bouřlivá
Ten spočívá v nalití rostlinného oleje do sudu s vodou, což zamezí líhnutí komárů. Pod článkem se následně „rozjela“ poměrně bouřlivá diskuze, která tento způsob řešení problému s komáry považovala za naprosto nesmyslný a častovala mě někdy až vulgárními výrazy. V pořádku, proč ne. Každý si může do diskuzí pod články psát, co chce. Ovšem nazývat mě idiotem jenom proto, že dotyčný neporozuměl napsanému textu, nemá elementární znalost fyziky ani chemie základní školy a odkazuje se na to, že kamarád kamaráda slyšel v hospodě to a to, je přinejmenším známka určité nevyzrálosti. Asi nejčastější výtkou ke zmíněnému postupu totiž bylo to, že olej „žlukne“.
Jen pár kapek, ne litr, proboha!
Chemickou podstatou žluknutí je adice molekuly O2 vzdušného kyslíku na dvojnou vazbu mastné kyseliny za vzniku peroxidu, s následným štěpením uhlíkového řetězce. Takže ano, olej skutečně může působením vzdušného kyslíku žluknout. Ovšem pozor! V článku jsem vysloveně psal, aby se do sudu nalilo pouze několik kapek oleje. Olej má totiž tu vlastnost, že na vodní hladině vytvoří tenký film o tloušťce cca 250 nm. Na běžný zahradní sud s průměrem 60 cm by tak rozhodně měla stačit jediná kapka, maximálně dvě. Jestli ovšem někdo „chytrý“ nalije do sudu litrové balení, chápu, že po pár dnech by nemuselo být na zahradě zrovna příjemně.
Pozor na konev
Dalším argumentem, proč olej do vody nelít bylo to, že se údajně umastí sud i konev, kterou se voda nabírá. Tady je potřeba opět odkázat na to, že do sudu stačí přidat jednu až dvě kapky oleje. V takovém případě se sud ani konev olejem rozhodně neobalí. Navíc drtivá většina zahradních sudů disponuje výpustným kohoutem. Panuje-li obava ze zamaštění konve (zbytečně), doporučuji čerpat vodu ze sudu právě tímto způsobem.
Zavři sud a nepoteče do něj voda
Oponenti v diskuzi doporučovali proti komárům jiný postup. Někdo radil zakrýt sud záclonou (špatně se pak do něj ovšem svádí voda z okapu), jiný tvrdil, že do sudu je dobré nalít bazénovou chemii, případně Savo. Nepochybujeme o tom, že po nalití Sava do vody vyhyne ve vodě vše živé. Ostatně právě na tomto principu funguje bazénová chemie. Ovšem jahody bychom „bazénovou“ vodou asi zalévat nedoporučovali. Savo totiž obsahuje chlornan sodný. Podle etikety na obalu většinou v objemu jednoho až pěti procent, a také hydroxid sodný v objemu 0,5 až dvě procenta. Tohle na záhon opravdu nechcete.
Máte doma běžně vápno?
A s vápnem také opatrně. Sice ho má doma v pytli asi málokdo, ale přesto, budete-li přidávat do vody vápno, mějte na paměti, že byste s takovou vodou potom neměli zalévat rostliny, které vyžadují kyselou půdu.
Takže mají diskutující pravdu? Možná ano. Každý tu svoji. Poklop na sud je skvělá věc, ale jak do něj poteče voda z okapu? Nalít Savo do sudu bude mít také úspěch. Ale co potom s takto ošetřenou vodou? Vápno? Kolik s vás ho má doma? A víte, jaké pH má půda na vaší zahradě? Tak možná nechme komáry být. Ono se dá fungovat i s nimi. Hezké jaro všem.