Hlavní obsah
Názory a úvahy

Mír podle Putina? Nabídka bez podmínek může být zákeřná past

Foto: Wikimedia Commons; By Premier.gov.ru, CC BY 4.0

Putin

Návrh Vladimira Putina na mírové rozhovory s Ukrajinou je potřeba hodnotit s maximální obezřetností a v kontextu dosavadního vývoje. Může jít pouze o zdržovací taktiku a zákeřnou past.

Článek

Historicky se totiž ukázalo, že podobné návrhy z ruské strany často sledují vlastní strategické cíle, a ne skutečnou snahu o ukončení konfliktu. V minulosti jsme viděli opakované porušování příměří, manipulaci s fakty i propagandistické využívání mírové rétoriky.

Taktický manévr?

Putin prohlásil, že cílem rozhovorů má být „odstranit základní příčiny konfliktu“ a „dosáhnout dlouhodobého a trvalého míru“. Slova, která zní téměř smířlivě, v kontextu ruské rétoriky nebývale měkce. Nabídka navíc přichází v době, kdy západní státy – konkrétně tzv. „koalice ochotných“ – vyzvaly Rusko k okamžitému měsíčnímu příměří a daly mu čas jen do pondělí, než přistoupí k dalším sankcím. To vyvolává otázku, zda nejde o manévr, který má tyto sankce oddálit, nebo je dokonce zcela obejít.

Typická ruská taktika

Politolog Jiří Pehe to shrnul výstižně: „Je to typická ruská taktika. Odvést pozornost a zdržovat.“ Rusko opakovaně v minulosti ukázalo, že mírové rozhovory využívá ke konsolidaci svých pozic – ať už v Gruzii, na Krymu nebo v Donbasu. Příměří a rozhovory se sice nevylučují, ale bez konkrétní vůle k deeskalaci a jasných záruk se snadno mohou stát jen diplomacií sloužící válečným cílům.

Opatrnost je na místě

Ukrajina zatím reaguje opatrně. Prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že je pozitivní, že Rusko začalo „uvažovat o ukončení války“, a zopakoval, že prvním krokem musí být „úplné, trvalé a spolehlivé příměří“ od 12. května. Jenže ruský návrh hovoří o rozhovorech až od 15. května – což může být opět záměrná hra o čas.

Důležitá je jednota

Na druhou stranu je přirozené, že každá válka musí někdy skončit. Otázka ale zní: za jakých podmínek a s jakými garancemi. Ukrajina, která brání svou suverenitu, musí mít možnost rozhodovat, zda a za jakých okolností vůbec do jednání vstoupí. A západní státy by měly zachovat jednotu a trvat na tom, že mír nemůže znamenat kapitulaci spravedlnosti nebo přijetí diktátu silnějšího.

Rozhodnou další dny

Shrnuto realisticky: návrh Vladimira Putina je sice důležitým signálem, ale zatím nikoli průlomem. Bez konkrétních kroků – zejména zastavení bojů, stažení jednotek a respektování územní celistvosti Ukrajiny – zůstává v rovině taktické diplomacie. Nezapomínejme, že o míru se nemluví jen slovy. Skutečný mír začíná skutky. A ty musí být viditelné nejen u jednacího stolu, ale především v zákopech.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz