Hlavní obsah
Automobily a doprava

Řekl jsem „Myslel jsem“ místo „Neviděl jsem“. Stálo mě to dva tisíce korun

Foto: Pisalek 00 (Vlastní dílo)

Značka

Říká se, že myslet znamená nic nevědět. Přesvědčil jsem se o tom sám, když jsem jel v obci rychlostí 39 km/h, a přesto jsem dostal pokutu. Zradila mě totiž záměna pojmů „neviděl jsem“ a „myslel jsem“.

Článek

Je to častý omyl některých řidičů. Vidí poškozenou, zabarvenou, nebo třeba pootočenou dopravní značku a domnívají se, že taková značka neplatí. Jde ale o hlubokou neznalost dopravních předpisů, resp. zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ten totiž jednoznačně říká, že i poškozená značka platí. Sám jsem se o tom nedávno přesvědčil. Značku jsem sice viděl, ale měl jsem asi říct, že ne. Podle mě by to prošlo a pokutu bych neplatil. Značka totiž byla zarostlá větvemi.

Je platná, i když zarostlá

Konkrétně se v paragrafu 4c zákona 361/2000 uvádí toto: „Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen řídit se světelnými, případně i doprovodnými akustickými signály, dopravními značkami, dopravními zařízeními a zařízeními pro provozní informace“. Z této formulace je tedy zřejmé, že řidič nemá pravomoc zkoumat, zda je značka platná, či nikoliv. Jakmile je značka na komunikaci umístěna, je povinností se jí řídit.

Když není vidět, nelze ji respektovat

Co ale dělat v případě, kdy by dopravní značka nebyla vidět? Například kdyby byla zarostlá větvemi stromu? Právě takovou jsem potkal v jedné vesnici u Benátek nad Jizerou. Značku „Obytná zóna“ jsem sice viděl, ale vyhodnotil jsem to tak, že když je za větvemi, a navíc postříkaná barvou, platit asi nebude. Z omylu mě ale vyvedli policisté, kteří mi v obytné zóně změřili rychlost 39 km/h. Pominu fakt, že o zarostlé značce museli vědět a číhali tam schválně na podobné hlupáky, jako jsem byl já. Podle zákona je prostě v takové oblasti rychlost omezena na maximálně 20 km/h. Pokuta mě přišla na 2 tisíce korun. Tvrdil jsem totiž, že značka neplatí. Možná ale stačilo říci, že nebyla z pohledu řidiče vidět.

Podle experta stačilo říci, že nebyla vidět

Podle uvedené fotografie se domnívám, že kdyby řidič sdělil policistům, že dopravní značka nebyla přes husté větve vidět, a byla tedy umístěna v rozporu s § 2 vyhlášky, měl by velkou šanci vyváznout bez postihu. Tím, že přiznal, že značku viděl, ale myslel si, že když je zarostlá a pomalovaná, že neplatí, se odsoudil ke zmíněné pokutě“, řekl mi následně známý, který pracuje jako poradce v oblasti dopravních předpisů.

Místo řidiče není místo vedle auta

Podle kolegy ale vždy záleží na konkrétním případu. „Taková značka je samozřejmě platná, i když je zarostlá. Situaci ale vždy posoudí na místě příslušný policista. Záleží však přitom na pohledu z místa řidiče, nikoliv z pozice člověka stojícího vedle auta“, upozorňuje Brož.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz