Článek
Ačkoliv po Německu jezdí Češi naprosto běžně, o některých zvláštnostech v dopravních předpisech toho moc nevědí. Stejně jako náš kolega Michal. Naprosto běžné používání navigace, tedy podle nás „běžné“, ho přišlo na tučnou pokutu.
Pozor na upozornění na radary
Možná jste o tom neslyšeli, ale v Německu už nějakou dobu platí přísnější pravidla pro řidiče. Zvýšily se pokuty a přibyly nové zákazy. Mezi nimi je i jedno nařízení, které by mohlo překvapit nejednoho českého řidiče – v autě nesmíte používat navigace a aplikace upozorňující na rychlostní radary. A pokud to uděláte? Připravte si peněženku.
Víkendová cesta, která se prodražila
Náš kolega Michal vyrazil o víkendu na mnichovské letiště vyzvednout svoji přítelkyni. Do Německa jezdí pravidelně, takže trasu zná. Přesto měl zapnutou navigaci, aby se vyhnul dopravním zácpám. V redakci totiž většinou používáme navigace v mobilu – Google Maps nebo Waze. Jsou přehledné, snadno se ovládají, a hlavně fungují online. Jenže právě tahle volba se mu tentokrát nevyplatila.
Když nevíte, za co platíte pokutu
„Německy se domluvím, ale vůbec jsem nechápal, za co mě pokutují,“ povídal Michal když přijel. „Netušil jsem, že je Waze v Německu v podstatě zakázaný.“ Jak se ukázalo, německá pravidla skutečně zapovídají použití navigací zobrazujících rychlostní radary. A to i v případě, že aplikaci ovládá spolujezdec. Funkce sice může být v telefonu nainstalovaná, ale nesmí být během jízdy aktivní. A ruku na srdce – kdo z nás by tuto možnost u navigace dobrovolně vypínal?
Překvapení i pro zkušené řidiče
Když jsme se o Michalově pokutě v kanceláři bavili, zjistili jsme, že ani jeden z nás si nebyl vědom, že v Německu platí taková omezení. A pokud to překvapilo nás, možná to překvapí i vás. Tím spíše, když i mnohé vestavěné navigace v autech mají funkci upozorňování na radary.
70 eur za mobil v držáku
Michal nakonec odjel z Německa o 70 eur chudší. „Nevím, proč mě zastavili, dopravní předpisy jsem neporušil. Asi jen běžná silniční kontrola kousek od letiště,“ vyprávěl Michal. „Policista si ale všiml mobilu v držáku a ptal se, kam jedu. Když zjistil, že mám zapnutý Waze a aktivní upozornění na radary, rovnou mi oznámil, že to je zakázané, a vyměřil mi pokutu. Bez milosti.“
Pokud tedy plánujete cestu do Německa a jste zvyklí spoléhat na navigaci v mobilu, dejte si pozor. Možná je lepší některé funkce raději vypnout – nebo se připravit na to, že si za svou nepozornost připlatíte.