Článek
Bylo pátého listopadu, v USA se rozhodovalo o tom, kdo usedne na další čtyři roky do Oválné pracovny a ve studiu televize Prima se střídali různí hosté, kteří americké volby komentovali. Mezi hosty byl i bývalý prezident Václav Klaus. A nebyl by to on, aby se v přibližně dvacetiminutovém rozhovoru nevyjádřil ke všemu možnému.
Kamala prý byla „nula“
Na Kamale Harris nenechal nit suchou. Podle Klause totiž nebyla dvojkou (myšleno po prezidentovi Bidenovi, pozn. autora), ale vysloveně „nulou“. Že prý byla neviditelná, neexistující, že se nijak nevymezila ani neprojevila, atd… On ale ani pan prezident Klaus neměl v roce 1990 za sebou nějakou silnou politickou kariéru. Prostě se souhrou událostí dané doby do politiky dostal. A souhra událostí (především odstoupení Bidena z kandidatury) nastala i v USA. To však ještě, alespoň tedy podle mě, nemusí znamenat, že ten či onen kandidát je lepší nebo horší.
V Evropě je údajně příliš mnoho ministryň obrany
Klaus se také, pro mě poněkud překvapivě, vyjádřil k tomu, že je podle něj nyní v Evropě „velká móda“ aby ministryní obrany byla žena. Dokonce vyjádřil jakési překvapení nad tím, že se v různých televizních filmech objevují ženy jako „síly dobra se zbraní v ruce“. Nevím, ale sexistické názory asi do politické debaty nepatří. Nebo snad ano?
Elektroauta nenávidím
Asi nejrelevantnějším Klausovým názorem v této konkrétní debatě byl jeho pohled na aktuální situaci ohledně elektromobility. Klaus sice řekl, že elektromobily nenávidí, ale zároveň, že si myslí, že zavádění cel na dovoz čínských elektroaut do EU je čiré šílenství. Ano, vpád čínských elektroaut do Evropy to asi nezastaví, ale když cla jsou šílenství, tak co by fungovalo?
Ono je totiž hrozně snadné říkat, že to či ono opatření je šílenství a nebude to fungovat. Mnohem obtížnější je však navrhnout něco, co fungovat bude. To ale prezident Klaus v debatě neučinil. Nedivím se. V současné chvíli to je totiž v podstatě neřešitelné. Ale kdo ví, třeba pan prezident v dohledné době s nějakým skvělým řešením přijde.