Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vláda nemá na důchody, ale za 2 miliardy pošle do vesmíru astronauta. Už tam byl i Afghánec

Foto: Pixabay

Astronaut

Prý to zvýší prestiž Česka. Ale dává to vůbec nějaký reálný smysl? V době, kdy má Česko deficit státního rozpočtu přes 270 miliard, utratí další 2 miliardy za kosmonauta.

Článek

V době, kdy Česká republika čelí státnímu rozpočtovému deficitu ve výši 271,4 miliardy korun , se vláda rozhodla investovat dvě miliardy korun do mise astronauta Aleše Svobody na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Tato částka bude hrazena prostřednictvím navýšeného příspěvku Česka do Evropské kosmické agentury (ESA) v letech 2025 až 2027 . Ministerstvo dopravy argumentuje, že každá investovaná koruna se mnohonásobně vrátí prostřednictvím inovací, nových technologií a inspirace pro mladou generaci.

Letěl i Afghánec, prestiž to nezajistilo

Nicméně, v kontextu současného ekonomického napětí a omezených prostředků na důležité oblasti, jako je školství, zdravotnictví či sociální péče, vyvolává tato investice otázky. Některé vyspělé země, jako třeba Švýcarsko nebo Nizozemsko, nemají vlastní astronauty, přesto jejich školství a vědecký výzkum fungují na vysoké úrovni. Naopak některé země, které svého kosmonauta měly, to se svojí prestiží a výsledky vědě moc daleko nedotáhly. Příkladem budiž Kuba, Mongolsko nebo Afghánistán. To naznačuje, že přítomnost národního astronauta není nezbytnou podmínkou pro rozvoj těchto oblastí. Uvedené dvě miliardy, investované přímo do oblasti školství, vědy i výzkumu by podle mě přinesly hmatatelnější výsledky.

Remek jako nástroj komunistické propagandy

Vladimír Remek, první československý kosmonaut, se do vesmíru podíval před 50 lety, ale jeho mise byla především politickým gestem v rámci tehdejšího režimu. Současná mise Aleše Svobody je prezentována jako vědecký a technologický projekt s potenciálem přinést nové poznatky a posílit mezinárodní prestiž České republiky. Avšak je třeba zvážit, zda je tato investice v současné ekonomické situaci prioritní. A potřebuje Česko získávat „prestiž“ jako země, která má svého astronauta? Domnívám se, že nikoliv.

Prestiž na úkor sociální politiky

Zastánci mise argumentují, že účast na vesmírných projektech může přinést dlouhodobé výhody, jako je rozvoj technologického sektoru, podpora vzdělávání v oblasti STEM (věda, technologie, inženýrství a matematika) a zvýšení mezinárodní prestiže. Na druhé straně kritici upozorňují na aktuální potřeby společnosti, jako je zajištění důstojných důchodů, dostupného zdravotnictví a kvalitního vzdělávání, které by mohly být ohroženy nedostatkem financí.

Otázka priorit

V konečném důsledku je rozhodnutí investovat do vesmírné mise otázkou priorit a hodnot, které společnost sdílí. Je důležité vést otevřenou a informovanou diskusi o tom, jak nejlépe využít omezené veřejné prostředky k dosažení co největšího prospěchu pro občany České republiky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz