Článek
Tohle není žádný velký příběh. Spíš odposlechnutá debata z kavárny, kde jsem čekal u kávy na kolegu z práce. Vedle u stolu seděly dvě mladé maminky se spícími dětmi v kočárku, a poměrně dost hlasitě řešily svoje vztahy. Tak hlasitě, že je prostě nešlo neslyšet. A debata to byla poměrně zajímavá. Alespoň tedy pro mě, jako pro muže.
Nosí málo peněz
V principu šlo totiž o to, že si jedna z maminek stěžovala kamarádce na to, že manžel nosí domů málo peněz, chce, aby bylo doma uklizeno a dostal večeři. Tak to tedy alespoň viděla ona. Kamarádka souhlasně přikyvovala s tím, že jestli se mu to nelíbí, tak ať táhne (sic!). Samozřejmě neznám kontext, dlouho jsem debatu nevnímal, přesto jsem z odposlechnutého kousku pochopil, že obě dvě dámy vyznávají stereotyp našich babiček. Tedy, že „chlap se stará o finance, žena o děti a domácnost.“ Je sice pravda, že podle odhadů může dítě od mimina až do maturity přijít rodiče na dva milióny korun, ale přeci jen…
Skončí to krachem
OK, takový model může někomu vyhovovat. Jenže z debaty vyplynulo, že by dámy preferovaly spíše trochu upravenou variantu takového modelu. Tedy „chlap se stará o finance, a když bude chtít jídlo, tak si nakoupí a uvaří si ho.“ I takové vztahy jistě existují, ale troufám si tvrdit, že dříve nebo později skončí krachem. Proč?
Najdi si bohatého ženicha
Mnohé ženy si myslí, že je potřeba si najít především bohatého partnera. Nebo alespoň takového, který bude ochoten a schopen rodinu zabezpečit a přitom nebude „obtěžovat“ manželku s tím, že by třeba mohla připravit večeři, když on je do večera v práci. Tyto ženy tak velmi často rezignují na nějakou citovou rovinu vztahu. Sedí v kavárně, mimochodem určitě za peníze od manžela, protože rodičovské příspěvky nebývají tak vysoké, aby stačily na sklenku prosecca a pomerančový fresh, a manžela, který je v tu dobu pravděpodobně v práci pomlouvají. Určitě jste už někdy slyšeli o radách matek, které svým dcerám doporučovaly, ať si najdou bohatého ženicha. Tak to je přesně ono. Proč by měl být ženich bohatý?
Když muž přebaluje mimino
Nejsem vůbec zastáncem modelu, že žena má stát doma u plotny a starat se o děti. Naopak. Nevadí mi, když žena opraví pračku a muž přebaluje mimino. V době, kdy existují služby typu „Dáme jídlo“, úklidové firmy a služby „hodinových manželů“, se dle mého názoru mají vydělané peníze využít právě k tomu, aby si rodina dopřála co nejvíce společně stráveného času. Degradování partnera/manžela na nějaký bankomat a všeuměla, který musí umět opravit žehličku, pračku i auto, mi přijde poněkud dehonestující a dávno překonaná teorie. Tím spíše, když málokterá z žen, která manželovi vyčítá neschopnost opravit mixér, umí uplést například svetr, případně uvařit svíčkovou. Takže ženy, proberte se. Máme rok 2025…