Hlavní obsah
Cestování

Močíte do moře? Tak si připravte si 3 tisíce eur na pokutu

Foto: Pixabay

Moře

Čůrat doma do vany? To doma nikdo neudělá. Do bazénu? Málokdo, ale najdou se tací. No a do moře? Ať hodí kamenem, kdo to nikdy neudělal. Jenže tomu má být konec. Hrozí totiž pokuty až 3.300 eur.

Článek

Jeden by řekl, že močení do moře nemůže nikomu a ničemu ublížit. Že se to prostě „ztratí“. Čistě matematicky asi ano, ovšem kdo by se chtěl koupat v moři vedle člověka, který si zrovna ulevuje? Asi nikdo, že. A to nemluvím o vlastním zážitku z pobytu na jachtě v Jaderském moři. U malého ostrůvku, kde kotvilo asi 15 jachet, jsem při plavání narazil na lidské výkaly. Ano, i takto se chovají někteří „milovníci“ přírody. Udělají prostě velkou potřebu při plavání. Od té doby mě nikdo do vody nedostal a pokuty, kterými italské, španělské i chorvatské úřady hrozí, jenom schvaluji.

Příroda si s tím možná poradí, slušnost nikoliv

Pro mnohé jachtaře i plavce je totiž moře přirozenou toaletou. Jejich argumenty znějí jednoduše: „Vždyť je to jen voda a močovina. Příroda si s tím poradí.“ Ale realita je složitější – a daleko méně romantická. Močení do moře totiž není jen nevinným ulevením si do slané vody. Jde o chování, které ve větším měřítku narušuje mořské prostředí, znečišťuje pobřeží a přispívá k problémům, které se pak snažíme řešit legislativně i technicky.

Maríny jako veřejné toalety?

Ačkoliv moč skutečně obsahuje převážně vodu a organické látky jako močovinu nebo sodík, při masovém vyprazdňování v oblastech s vysokou koncentrací lidí, typicky v letoviscích, na plážích nebo v marínách, dochází k lokálnímu přetížení ekosystému. Dusík a fosfor z moči se stávají živinami pro řasy, jejichž přemnožení vede k tzv. eutrofizaci: voda kvůli nim ztrácí kyslík, zhoršuje se její kvalita a hynou ryby i drobní živočichové. U mělkých pobřeží to znamená nejen ekologickou katastrofu, ale i zdravotní riziko pro turisty – včetně zvýšené přítomnosti bakterií v místech, kde se močí běžně a bez ostychu.

Buďte slušní, moře není záchod

Ne náhodou tak některá přímořská města, například ve Španělsku, začala tento jev regulovat. Vyhlášky proti močení do moře byly sice zpočátku terčem posměchu, ale jejich cílem je jasný signál: i moře má své limity. Pokud si jachtaři a turisté chtějí užívat čistou vodu, měli by přehodnotit své zvyky. Když už ne z úcty k přírodě, tak aspoň ze slušnosti vůči ostatním lidem ve vodě.

Moře není záchod. A kdo se chová, jako by byl, zanechává po sobě víc než jen stopu vln.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz