Článek
Některé kmeny se v této době proslavily především svou mohutností, uměním bojovat a také tvrdohlavostí. Mezi těmito bojovníky byli i horští šermíři, kteří obývali rozsáhlé pláně a ovládaly umění jízdních potyček. Jejich velký počet a Áreova srdce zajistily, že v klasickém Řecku navždy přetrval strach z nezastavitelných přílivů obrovských Thráků, kteří se jako roj kobylek snesli na Egejské moře a způsobili nepředstavitelnou spoušť v srdci helénismu, což bylo novodobé označení období starověkých dějin antického Středomoří a území Předního východu ovládaných řecko-makedonskými dynastiemi přibližně od poloviny 4. století př. n. l. do konce 1. století př. n. l.
Do roku 330 př. n. l. se tato hrozba nenaplnila. Vnitřní rozpory mezi různými drobnými vojevůdci zajistily, že thrácká jednota byla vzácná a řídká. Sjednocená Thrákie byla jednou z nejmocnějších sil starověku. Rozdělené thrácké vnitřní rozpory však mohly být využity ambiciózními a jednotnějšími zahraničními mocnostmi. Nejprve přišli Peršané, kteří v letech 512-479 př. n. l. získali nadvládu nad značnou částí jižní Thrákie. V roce 340 př. n. l. pak makedonský král Filip II. využil rozdělení Thrákie k připojení území ke svému rostoucímu království. V době jeho smrti v roce 336 př. n. l. sahal makedonský vliv v Thrákii až k pohoří Hemus.
Zopyrion
V roce 330 př. n. l. jmenoval Alexandrův místokrál v Evropě Antipater nového velitele, který se stal novým stratégem okupované Thrákie, který se tak rázem stal hlavním vojenským představitelem regionu. Jmenoval se Zopyrion, pravděpodobně jeden z Antipatrových starších podřízených. Udržování míru bylo Zopyrionovou hlavní odpovědností. A nebál se k tomu použít jakéhokoliv kroku. Pouhé udržování pořádku však tohoto ambiciózního generála neuspokojovalo. Jak na západ pronikaly zprávy o nesčetných vítězstvích a velké slávě, které Alexandr a jeho druhové získali v Asii, Zopyrion toužil po podobném úspěchu. A tak se rozhodl toho docílit po svém.
Katastrofa Gétů
Jako první cíl Zepyriona bylo město Olbia, což byla vyhlášená helénská kolonie ležící v ústí řeky Hypanis. Místní obyvatelé byli velmi bohatí a zámožní a Zepyrion věděl, že zde najde i mnoho prostředků k budování nových obydlí. Výprava dosáhla Olbie bez větších problémů a pokračovala v obléhání bohatého města. Odpor se však ukázal být tvrdší, než se očekávalo. Olbijci přijali extrémní opatření k posílení své obrany, zvýšili počet dostupných pracovních sil osvobozením otroků a udělením občanských práv cizincům. Byli odhodláni se udržet. Zopyrion a jeho vojsko se usadili a zahájili zdlouhavé obléhání. Když se však snažili čelit vzdorovitému odporu Olbiů, došlo ke katastrofě. Velká bouře zničila Zopyrionovu flotilu, což byla jeho životně důležitá zásobovací linka. Jak je v několika encyklopediích dotováno, Zopyrion neodhádl své síly a prohrál zcela jednoduchý boj.
Zdroje: Historyhit.com, JStor.com, Loc.gov