Hlavní obsah

Gejša: Ztělesnění umění a elegance starého Japonska

Foto: Pisuclanky

Gejša (SoraChatGPT.com)

Gejša: Ztělesnění tradičního japonského umění, kultury a elegance

Článek

Když se řekne gejša, mnozí si představí tajemnou ženu v kimonu s dokonalým make-upem, ale skutečnost je mnohem složitější a fascinující. Gejši nejsou, a nikdy nebyly, prostitutky. Jsou to vysoce vzdělané umělkyně a společnice, které zasvětily život studiu a zdokonalování tradičních japonských umění.

Slovo „gejša“ (芸者) se skládá ze dvou znaků: „gei“ (芸) znamenající umění a „sha“ (者) znamenající člověk. Gejša je tedy doslova „člověk umění“ nebo „umělkyně“. Jejich profese je hluboce zakořeněna v japonské historii a kultuře.

Gejši trávily roky, někdy i celá desetiletí, intenzivním výcvikem, který zahrnoval:

  • Hudbu: Hru na tradiční nástroje, jako je šamisen (třístrunná loutna), koto (japonská citera) a flétna.
  • Tanec: Učení složitých choreografií tradičních japonských tanců, které vyprávějí příběhy a vyjadřují emoce.
  • Zpěv: Rozvíjení hlasových dovedností pro tradiční písně.
  • Umění konverzace: Mistrovství v elegantní a poutavé konverzaci, schopnost udržet lehkou a zajímavou diskusi o široké škále témat.
  • Čajový obřad (Cha-no-yu): Precizní a rituální příprava a podávání čaje.
  • Ikebana: Umění aranžování květin.
  • Kaligrafie a poezie: Psaní básní a krasopisu.
  • Etiketa a elegance: Dokonalé ovládání gest, chůze a vystupování.

Cílem gejš bylo poskytovat zábavu, uvolněnou atmosféru a intelektuální společnost svým klientům, kteří byli často bohatí obchodníci, politici nebo umělci. Jejich krása a styl byly výsledkem precizního líčení, složitých účesů, drahých kimon a především vrozené elegance a kultivovanosti.

Kde gejši působily?

Gejši působily především ve velkých městech Japonska, a to ve specifických čtvrtích zvaných hanamachi (花街), což v překladu znamená „květinové čtvrti“. Mezi nejslavnější a nejstarší hanamachi patří čtvrti v Kjótu, jako jsou Gion a Ponto-chó, které jsou dodnes domovem gejš (zde se jim říká geiko) a jejich učednic (maiko).

Kromě Kjóta byly významné hanamachi také v Tokiu (např. v okrsku Asakusa) a dalších velkých městech. Tyto čtvrti byly centry tradiční japonské zábavy a kultury, kde se nacházely čajovny (ochaya), divadla a domy gejš (okiya), kde gejši žily a cvičily.

Zajímavosti o gejšách:

  • Původně muži: V 17. století byli prvními gejšami ve skutečnosti muži, kteří bavili hosty v nevěstincích tancem a vyprávěním příběhů. Ženy začaly tuto profesi přebírat až v průběhu 18. století.
  • Make-up a kimona: Typický bílý make-up (oshiroi) měl za úkol zdůraznit rysy obličeje při slabém osvětlení. Kimona gejš jsou nesmírně drahá a složitá, často zdobená ručními výšivkami. Jejich oblékání je samo o sobě umělecký rituál, který trvá hodiny.
  • Maiko: Učednice gejš se nazývají maiko. Procházejí intenzivním výcvikem a jejich vzhled (např. delší rukávy kimona, více ozdob ve vlasech a odlišný styl líčení) se liší od plnohodnotných gejš.
  • Vzácnost profese: Dnes je gejš mnohem méně než v minulosti, kdy jich byly tisíce. Je to mizející profese, která si klade za cíl uchovat tradiční umění. Mnoho mladých dívek dává přednost moderním kariérám.
  • Noční ptáci: Gejši jsou aktivní především večer a v noci, kdy se scházejí s klienty v čajovnách a restauracích.
  • Etický kodex: Jejich život se řídil přísnými pravidly a etickým kodexem, který chránil jejich postavení a integritu jako umělkyň.
  • Dedičství: Některé gejši se stávají "matkami" (okāsan) svých okiya a předávají své znalosti a dovednosti nové generaci maiko a geiko.

Gejši jsou fascinující symbol japonské kultury, který představuje dokonalou symbiózu umění, disciplíny a elegance. Jsou živými nositelkami tradic, které se snaží uchovat pro budoucí generace.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz