Hlavní obsah
Finance

Jak mluvit s partnerem o penězích?

Foto: Foto: Unsplash

V naší společnosti je zvykem, že o penězích se nemluví. Ale když tohle důležité téma vynecháváte i v rámci svého partnerského vztahu, koledujete si o malér. Jak tedy správně komunikovat na téma finance?

Článek

I když se o nich neradi bavíme, peníze hrají ve vztazích velkou roli. Ve skutečnosti jsou podle nedávného průzkumu finanční neshody druhou nejčastější příčinou rozvodů, hned po nevěře. Ve své koučovací praxi taky sleduji, pro kolik párů je tohle téma částečně tabu a částečně spolehlivou cestou k hádce.

Otevřené komunikaci o finančních otázkách často brání i emoce spojené s penězi, jako je například stud, hněv kvůli dluhům, nebo panika a strach z nemožnosti se finančně zajistit do budoucna. Ale vyhýbání se těmto tématům není řešení.

Jaké jsou tedy nějaké realistické strategie, jak se vyhnout tomu, abyste byli jako průměrný pár, který se hašteří o peníze?

Komunikace je základ

Mluvte včas, otevřeně a často o penězích (i když je to nepříjemné).

Víte, že byste měli více diskutovat o finančních záležitostech, ale nejste si jisti, jak začít? Možná vám připadá nepříjemné náhodně svému novému partnerovi zmínit, že máte půjčky nebo dluh na kreditní kartě? Což se může zdát neatraktivní pro nový protějšek nebo jako něco, co byste měli skrývat. Zkuste dát partnerovi čas na přípravu na tento rozhovor.

Každý z nás má svůj jedinečný pohled na peníze, který byl formován různými výchovami, kulturami a prostředími. Postoje k penězům, které jsme si osvojili v mládí, často významně ovlivňují naši současnou finanční situaci.

Vzhledem k tomu, že peníze mohou být pro vašeho partnera velmi citlivou záležitostí, je důležité respektovat jeho emocionální prožitky s empatií. Normalizujte a potvrzujte jeho pocity, aby se váš partner cítil vyslyšen, uznán a pochopen.

Buďte si vědomi toho, co nevíte, a buďte otevřeni perspektivě vašeho partnera, abyste se od něj mohli i něco naučit. Často platí, že dvě hlavy jsou lepší než jedna.

První rozhovory

V ideálním případě je vhodné tohle téma probrat během prvních šesti měsíců vztahu. I když je na začátku diskuze obecnější, pokud vidíte, že se vztah posouvá, neodkládejte ji. Tento rozhovor určitě chcete mít před tím, než se spolu sestěhujete a určitě před zasnoubením nebo svatbou.

Zkuste si tuhle debatu předem naplánovat, ať obě strany vědí, co se bude dít a nezapomínejte si udržet otevřenou mysl.

Jaké jsou ty důležité otázky?

Během tohoto rozhovoru si navzájem položte otázky jako například:

  • Považovali byste se za spořílka nebo rozmařilce?
  • Máte nějaké dluhy?
  • Jste spokojeni se svými příjmy?
  • Jak to měli vaši rodiče s penězi, když jste vyrůstali?
  • Jaké jsou vaše nejlepší a nejhorší finanční návyky?
  • Jakou svatbu si představujete (pokud něco takového plánujete)?
  • Chcete mít děti? Kolik?
  • Upřednostňujete cestování a nové zážitky nebo jste spíše domácí tipy?

Diskuze o financích jako běžná součást partnerství

Touhle úvodní debatou by ale vaše partnerské debaty o finančních otázkách neměly skončit. Konverzace o penězích by měla být stálá a opakovaná. Frekvence těchto debat by měla záviset na povaze vašeho vztahu a finanční situaci. Můžou se odehrávat třeba jednou týdně, měsíčně či čtvrtletně. Důležité je, aby byly pravidelné, i když krátké.

Začněte diskusí o každodenních výdajích, postupně přejděte k tématu důchodu a rozhovorům o životních úsporách. Nastavte si vlastní tempo. Často právě náhlé ponoření do těchto náročných témat bez předchozího porozumění finančnímu myšlení partnera vede k obranným reakcím, hádkám a nepřátelství.

Nikdy nebudete ve všem úplně za jedno. To ale není konec světa. Ve skutečnosti je většina konfliktů mezi páry „permanentní“. To znamená, že se nikdy úplně nevyřeší. Místo stanovení řešení jako cíle byste se měli naučit vést dialog o problémech, kterým čelíte. To podporuje myšlenku ‚my proti problému‘ namísto ‚já proti tobě‘.

Držím palce, ať všechny své diskuze o financích zvládnete v klidu a s otevřenou myslí a dokážete vždy najít společnou řeč. I když na vše nebudete mít stejný názor.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz