Článek
Konec roku přináší sváteční atmosféru a s ní i příliv tradic, které místy vypadají spíš jako kanadský žertík než hluboce zakořeněná tradice.
Přemýšleli jste někdy, jak by vypadal štědrovečerní stůl bez bramborového salátu? Co si takhle objednat fast food a říkat tomu kouzlo svátků? Užijte si tenhle krátký výčet zajímavých tradic ze všech koutů planety.
Japonská láska ke smaženému kuřeti
V Japonsku hlavní místo u vánoční večeře nepatří kapru ani krocanovi. Naopak, země vycházejícího slunce propadla kouzlu řetězce KFC. Co začalo jako marketingový tah v 70. letech, dnes znamená dlouhé fronty na smažené kuře.
Japonci si objednávají menu dlouho v předstihu. Pokud to nestihnete, skončíte u sushi – a to přece na Štědrý den není ono, že? Jo, plukovník z Kentucky je v Japonsku prostě symbolem Vánoc.
Islandský Yule Cat: Kočka jako módní policie
Na Islandu je vánoční sezóna ve znamení Yule Cat, obří chlupaté bestie, která nemá ráda lidi ve starém outfitu. Pokud si na Štědrý den nevezmete na sebe něco fungl nového, riskujete, že vás tahle mýtická kočka sežere.
U nás je módní policií beránek o Velikonocích, ale ten zas páchá jiné neplechy, že? No, asi je bezpečnější volit nový ohoz na oba svátky.
Venezuelané bruslí do kostela
V hlavním městě Venezuely, Caracasu, si na vánoční ráno obujete brusle a vyrážíte na mši. Ano, brusle. Místní ulice se kvůli tomu dokonce uzavírají autům, aby mohli obyvatelé bezpečně bez nehody dojet ke kostelu.
Pochopitelně máme na mysli brusle kolečkové, takže globální oteplování tuhle tradici naštěstí neohrožuje. Je dokonce tak oblíbená, že děti dokonce chodí spát s tkaničkami bruslí omotanými kolem kotníků, aby na ně ráno nezapomněly.
Katalánská „kakající“ polínka
V Katalánsku jsou Vánoce ve znamení Tío de Nadal, dřevěného polínka s veselým obličejem, které se krmí sladkostmi. Děti pak 24. prosince polínko mlátí klackem, aby „vykakalo“ dárky. Ne, nepřeháním, opravdu jde o polínko, co vykaká dárky.
Tato tradice připomíná, že někdy je třeba se do dárků doslova „opřít“ a fakt si je zasloužit. A co na to říká ekologie? Recyklace polínka je prý naprosto v pořádku. Klidně si ho můžete schovat a použít napřesrok znovu.
Grýla a její 13 dětí: Trollí vánoční parta
Na Islandu je ještě jedna zajímavost: Grýla, zlověstná trollí matka, a její 13 zlobivých dětí. Tihle Yule Lads návštěvují domovy a zanechávají dětem buď dárky, nebo shnilé brambory. Záleží na tom, jak se letos chovaly.
Yule Lads cestují na dlouhé vzdálenosti přes zasněžené islandské hory, aby navštívili děti, jedno po druhém, během 13 nocí před Vánocemi. Rodiče islandských dětí musí ve třinácti dnech před Vánocemi připravit pro své děti třináct dárků. Zapomeňte na nákupy na poslední chvíli, Vánoce na Islandu jsou opravdu fuška.
Italská Befana: Čarodějnice s koštětem plným dárků
V Itálii dárky nenosí Santa ani Ježíšek, ale Befana, laskavá čarodějnice na koštěti. Befana vyráží v noci z pátého na šestého ledna (ve svátek zvaný Epifanie) od domu k domu. Do domu létává komínem. Hodným dětem dává do punčoch sladkosti a ovoce, případně též drobné hračky, zlobivým dětem uhlí.
Vánoce jsou prostě zábavný chaos. Každá země má své vlastní podivnosti a možná právě v nich se skrývá kouzlo svátků. Možná bychom si mohli vzít inspiraci a zkusit letos taky něco nového.
Zdroje: