Článek
Živnostenský list nemám, daně neplatím, to se ztratí. No, možná se to ztratí. Ale možná taky ne. A co když si vás jednoho krásného dne najde finančák?
Melouchy jako nevinný přivýdělek?
„Melouch“ – to zní skoro jako domácí práce. Něco mezi sekáním trávy a opravou kapajícího kohoutku. Tohle slovo v sobě nese takovou neškodnost, jakoby to ani nebyla práce, ale spíš služba ze sousedské laskavosti. Jenže zákon na to kouká trochu jinak. Pokud někomu poskytujete pravidelně nějakou službu za peníze, a přitom nemáte živnostenský list, vystavujete se riziku. A to už není jen tak nějaký drobný problém, to je přímo cesta k pokutám a dalším nepříjemnostem.
Živnostenské oprávnění? A proč vlastně?
Takže proč byste si měli živnostenský list pořizovat, když jenom sem tam někomu pomůžete? Je to jednoduché – podle zákona o živnostenském podnikání (Zákon č. 455/1991 Sb.) musíte mít živnostenské oprávnění, pokud vykonáváte soustavnou výdělečnou činnost. A „soustavná“ neznamená, že musíte pracovat denně osm hodin. I kdybyste pracovali jednou za měsíc, může to být považováno za soustavné podnikání, pokud to děláte s cílem zisku.
„Nikdo to neví, tak to nevadí“
Možná si říkáte, že dokud vás nikdo nechytí, tak jste v klidu. A je pravda, že finanční úřad obvykle neprochází vaše účty a nehlídá každou opravu zdi, kterou uděláte u souseda. Ale co když vás někdo nahlásí? Anebo co když váš zákazník „zapomene“ zaplatit, vy se budete domáhat svého práva a najednou zjistíte, že nemáte na svou stranu žádný legální důkaz? V tom okamžiku může nastat malér.
Pokud vás finančák odhalí, že děláte melouchy bez živnosti, může to mít několik následků. Nejenže budete muset doplatit veškeré nedoplatky na daních a sociálním a zdravotním pojištění, ale také vám může být udělena pokuta. Ta se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. A to už je celkem drahý melouch.
„Daně? A co ty mají společného s melouchy?“
Pokud vyděláváte peníze, stát o nich chce vědět. A nejen vědět, ale také si ukrojit kousek z vašeho koláče. Jakmile vykonáváte činnost, ze které vám plyne příjem, musíte ji uvést do daňového přiznání a zdanit. To znamená nejenom platit daně z příjmu, ale také odvody na sociální a zdravotní pojištění. A když tohle všechno zanedbáte, může to přijít hodně draho.
A teď si představte situaci, že to tak nějak „flákáte“ už několik let. Finanční úřad na vás přijde a začne počítat nedoplatky. K tomu připočtěte penále a pokuty. Tyto částky se mohou rychle vyšplhat do nepříjemných výšin. Pokud se jedná o větší částky, může vám hrozit i soud. A to už není žádná sranda.
Jak si přivydělat legálně a nešednout si vlasy strachem
Chcete-li si ušetřit nervy a problémy, existuje několik cest, jak na to jít legálně. Za prvé, pokud se jedná o pravidelnou činnost, nejjednodušší je si vyřídit živnostenský list. Není to nic složitého – dnes si ho můžete vyřídit i online a za pár stovek korun. Pak už stačí pravidelně podávat daňové přiznání a platit sociální a zdravotní pojištění.
Pokud si přivyděláváte jen opravdu občas a nepřekročíte roční limit, můžete si výdělky přiznat v rámci příjmů podle § 10 zákona o dani z příjmů (takzvané „ostatní příjmy“). V takovém případě nemusíte mít živnostenský list, ale musíte příjem uvést v daňovém přiznání.
Neplašte, ale buďte chytří
Je jasné, že dělat melouchy není hned zločin století. Pokud ale chcete mít klidné spaní a nemuset se ohlížet přes rameno, jestli náhodou nejde finančák, je lepší to udělat legálně. Koneckonců, když budete jednat v souladu se zákonem, nemusíte se bát toho, co vám „hrozí“. Ať už jde o melouchy nebo jinou drobnou činnost, pamatujte: stát sice není dokonalý, ale na daně má paměť sloní.
Takže – stojí vám to za to? Možná je lepší si dát pozor, než se dostat do problémů, které vám mohou zničit peněženku, a možná i dobrou náladu.