Hlavní obsah
Umění a zábava

Nobelovy ceny - skoncujme s nadvládou bílých heterosexuálních mužů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com
1. 2. 6:10

Česká pobočka OSN vyzvala na svém facebookovém profilu k navrhování žen, které by tuto cenu měly získat.

Článek

Na výzvu OSN dokáže každý z nás jistě sypat z rukávu jedno jméno za druhým. Asi nikdo z nás, co se scházíme na tomto profilu, nevynechá Gretu Thunberg (fyzika), Angelu Merkelovou (chemie) nebo Hillary Clintonovou Madeline Allbrightovou (mír) nebo Džamilu Stehlíkovou (lékařství).

Dovolím si ale také malé rýpnutí. OSN Česká republika by neměla zapomínat, že ženy nejsou jedinou diskriminovanou menšinou v této oblasti. Já osobně věřím, že tato věc se změní například tím, až bude Nobelova cena za mír udělena aktivistům hnutí Black Lives Matter. Ale kromě genderové a rasové nevyváženosti musíme myslet i na nevyváženost ohledně malého množství oceněných laureátů z řad náboženských nebo sexuálních menšin.

Ale vraťme se k ženám. I v naší zemi máme spoustu inspirativních a zajímavých žen, které by si zasloužily prestižní ocenění. A je skutečně nejvyšší čas, aby se vedle Jaroslava Heyrovského či Jaroslava Seifferta zaskvěla jména jako třeba Dagmar Havlová, Aňa Geislerová, Emma Smetana, Olga Sommerová, Anna Šabatová nebo Kateřina Jacques.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz