Hlavní obsah
Názory a úvahy

Poklekněme před německou ambasádou za vzájemné usmíření

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com
8. 5. 9:20

Zveme všechny české Evropany, aby se připojili ke gestu smíření a omluvy.

Článek

Před 78 lety skončila 2. světová válka, během níž si Češi a Němci prováděli navzájem spoustu špatností. Všeobecné přesvědčení je, že z německé strany bylo těch zločinů přece jenom více, ale skutečnou bilanci se už asi nikdy nedozvíme. Moderní dějepis se přiklání spíše k tomu, že si Češi a Němci ohledně toho nemají navzájem co vyčítat, což ostatně ukazují i filmy jako Habermannův mlýn, Krajina ve stínu a mnoho dalších.

Co ale dopátrat lze, je naprosto nepochopitelné a barbarské chování Čechů k Němcům po skončení 2. světové války. A právě proto jsme se rozhodli uspořádat akci, při které požádáme po 78 letech o odpuštění.

Protože se u nás po dlouhá desetiletí užíval ruský výklad dějin a konec takzvané 2. světové války byl tehdy datován na 9. květen, rozhodli jsme se právě v ten den uspořádat akci, kdy hromadně poklekneme před německou ambasádou a aspoň takto symbolicky se omluvíme za chování našich předků a zároveň přijmeme přátelství našich nejbližších sousedů.

Zde je odkaz na facebookovou událost:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz