Článek
Jiří Mádl se narodil 23. října 1986, tedy až 18 let po okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy. Na to, že sám na vlastní kůži nezažil ony smutné dny naší historie, popasoval se s tématem velmi slušně.
Ta doba nebyla pro naše občany vůbec lehká, mnozí příjezd armád dokonce schvalovali, jiní se snažili proti tomuto bezpráví bojovat. Film se zabývá převážně činností redaktorů Československého rozhlasu a jejich snahou vysílat za každou cenu pravdivé informace. Mnozí na to doplatili i svým životem. Taková to byla doba, kdy se rodila svobodná republika pod heslem „Socialismus s lidskou tváří“. Byla zrušena cenzura a lidé se mohli svobodně vyjadřovat i v médiích. První tajemník ÚV KSČ Alexandr Dubček stál včele těchto změn, které však neměly dlouhého trvání. Kapituloval pod tlakem Moskvy a naši vládní představitelé i s prezidentem Ludvíkem Svobodou uvrhli naše lidi a celou společnost do dlouhého 21 let trvalého chaosu, udavačství, násilí a nesvobody.
Říká se, že historie se často opakuje. Dnes si vydobytou demokracii užíváme, ale také zneužíváme. Je jiná doba a existuje internet a sociální sítě, kde se lidé velmi rychle seznamují s informacemi napříč z celého světa. Role rozhlasu, tisku a televize je potlačena a tato média tisknou a vysílají pouze ty informace, které nejsou v rozporu s vládní ideologií. Jsme opět bez svobody slova? Rozhodují soudy o lidech s jinými názory? Shledáváme cenzuru a vypínání médií, které zveřejňují odlišné myšlenky? Přiznejme si, že se to děje v rozporu s naší Ústavou.