Článek
Je to rozhodnutí mezinárodních agentur, kde se více politikaří než spravedlivě uvažuje. Nejdříve se rozjela akce s dopingem v ruské federaci. WADA neboli Světová antidopingová agentura je nadace dle švýcarského práva. Systém boje proti dopingu ve sportu je tedy postaven na soukromoprávním základě. A tak to také vypadá. O spravedlivém rozhodování této organizace by mohla vyprávět třeba tenistka Rumunka Halepová nebo Ruska Šarapovová. Skandální rozhodování předvedli v poslední době u tenisty Itala Sinnera, kterému činnost na několik let neudělili. Po invazi Ruska na Ukrajinu se ještě více rozšířil bojkot proti ruským a běloruským sportovcům. Někteří startovat mohli, ale museli se veřejně distancovat od svých vládních představitelů a nesměli být součástí armádních týmů. Starovat mohli pod neutrální vlajkou a hymnou. Jiní sportovci odešli startovat pod hlavičku jiných států, aby se jejich svět a kariéra nezhroutily.
Tak to také se sporty, jako je atletika, hokej a krasobruslení, dnes vypadá. Zejména v krasobruslení žen dnes vyhrávají soutěže Grand Prix, ME a MS krasobruslařky druhé kategorie.
Jaké sankce vůči sportovcům jiných zemí Mezinárodní agentura přijala? Konkrétně vůči americkým a izraelským sportovcům? Vždyť od vzniku této organizace v roce 1996 učinily Spojené státy Americké a Izrael množství válek a konfliktů. Přesto se americkým a izraelským sportovcům zákazy vyhnuly. Jednoznačně dvojí metr!
Pouze Mezinárodní tenisová federace jako jediná, umožňuje sportovcům Ruska a Běloruska soutěžit a startovat.
Český olympijský výbor jasně podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, zřejmě v souladu s vládní politikou. Vždyť jde také o dotace, ne?