Článek
V dnešním textu bych čtenářům rád na základě dat a reálných výsledků fakt, že nejde vždy jen o kvalitu politické partaje, ale více záleží na schopnostech samotných politiků. Jako příklad uvedu dva české kraje a Prahu. V Moravskoslezském kraji a Středočeském kraji se žije lépe, kraje prosperují a ekonomické i sociální indikátory jsou na vzestupu, zatímco v Praze rostou náklady rychleji než životní úroveň Pražanů.
Dva úspěšné kraje přitom řídí politické partaje, které si v Poslanecké sněmovně nemohou přijít na jméno, a i tak dosahují v nezávislosti na vládě pozoruhodných výsledků. Praha by podle rozložení sil ve sněmovně naopak měla profitovat a těžit z koaličního uspořádání městského vedení po vzoru vlády, opak je přitom pravdou. Město se potýká s dlouhodobě neřešenými problémy v dopravě, bydlení, ale i s nedostatečnými kapacitami ve vzdělávání.
Možná tímto textem inspiruji i některé z vás čtenářů, abyste ve volbách nepřemýšleli až tolik nad politickým uskupením, ale více nad kvalitou samotného politika zastupujícího vaše zájmy.
Středočeský kraj zůstává premiantem
Nejlidnatější kraj v České republice a zároveň i nejdůležitější kolbiště říjnových sněmovních voleb zůstává v oblastech mezd, vzdělávání, dostupnosti zdravotní péče i v cenách bydlení premiantem.
Kraj má v průměru druhé nejvyšší mzdy v České republice a ačkoli jsou o 10 000 Kč nižší než v Praze - krajský průměr je 49 600 Kč - náklady na život jsou při pohledu na ty v hlavním městě neporovnatelné. V oblasti Praha-západ lze koupit nemovitost až o 50 % levněji a také je v kraji snazší najít místo ve školce či škole. Postavilo se totiž 167 nových škol za uplynulých 10 let a kapacita ve školkách je zde na rozdíl od Prahy v drobném převisu. Hlavní město naopak nedisponuje dostatečnými kapacitami škol i školek a nová výstavba stagnuje nebo byla úplně zanedbána. Nejlepší je situace v Mladé Boleslavi, Kladně a nebo v Benešově, kde občané koupí byt o téměř polovinu levnější než v Praze a pobírají o 10 až 12 tisíc korun méně než Pražané.
Zlepšila se také dostupnost zdravotnictví, a to včetně zubních lékařů. Počet lékařů mezi lety 2016 a 2022 zůstal i přes nárůst obyvatel v kraji stejný na úrovni 3,2 lékaře na obyvatele, což je český nadprůměr. Zubařů je v porovnání s ostatními kraji také dost a kraj trápí pouze nerovnoměrné rozmístění těchto odborníků a jejich vysoký průměrný věk přes 50 let. To je ale problém celé České republiky a lze tak konstatovat, že kraj přivedl v reakci na nárůst obyvatel i potřebné odborníky, kteří vyrovnali čísla a za deset let se tak dostupnost nijak nezhoršila a došlo k výstavbě několika nových pavilonů ve středočeských nemocnicích.
Kraj také nadprůměrně investuje do vědy a výzkumu, konkrétně 1,6 % HDP Středočeského kraje míří právě do inovativních oborů. Daří se i spolupráci se soukromým sektorem, kdy firmy typu Amazon, Toyota nebo Škoda Auto proinvestovaly miliardy a zajistily tisíce nových pracovních míst.
Podtrženo, shrnuto - Středočeskému kraji se daří, jeho vedení sestávající z koalice STAN a SPOLU odvádí dobrou práci a občané zde narozdíl od Prahy najdou místo ve škole nebo pořídí na české poměry dostupné bydlení.
Moravskoslezský kraj - Pod vedením hnutí ANO rekordně roste životní úroveň i mzdy a Ostravané mohou konečně dýchat
Podobně jako Středočeský kraj roste i Moravskoslezský kraj, tentokrát pod letitým vedením hnutí ANO. Dlouhodobě zanedbávaný a živořící kraj závislý na těžbě a těžkém průmyslu se podařilo za 10 let až zázračně transformovat. Podíl na tom má vedení kraje složené z hnutí ANO zejména v letech 2018 až 2024.
Pro představu - roku 2016 byla průměrná mzda v kraji pouhých 26 000 Kč a nezaměstnanost činila 8,5 %. Do této nepříjemné situace zasahoval i krach společnosti OKD a všeobecný úpadek těžkého průmyslu a ocelářských hutí. Vedení kraje situaci zvládlo perfektně, a i díky zásahu státu odladilo hrozbu v podobě krachu OKD bez větších ztrát, a naopak se dařilo rozvíjet obory jiné, zejména automotive, informační technologie a výrobu čipů.
Za uplynulou dekádu investovaly miliardy korun společnosti BMW, NXP Semiconductors, IRCE i německý výrobce chirurgických setů Mölnycke. Moravskoslezský kraj navíc v následujících letech očekává rekordní investici od firmy Onsemi ve výši 46 miliard korun, která naváže na již existující výzkum, vývoj a výrobní kapacity jiných firem v okolí Rožnova pod Radhoštěm, kde sídlí již existující provozy výše jmenovaných společností vyvíjejících čipy.
Nelze zapomenout ani na nedýchatelný vzduch v krajské metropoli Ostravě. Od roku 2016 došlo k 50 % redukci jemného i polétavého prachu a snížil se i podíl karcinogenních prachů a reziduálních částic v ovzduší. Dříve bylo běžných až 9 smogových situací ročně, v uplynulých letech Ostravané často nezažili ani jednu.
Posledním a zřejmě nejdůležitějším aspektem pro spoustu občanů kraje je rekordní nárůst mezd o 80 % - z 25 600 Kč v roce 2016 na 46 000 Kč na začátku roku 2025 - a v tomto růstu se kraji žádný jiný v České republice nevyrovná.
Zde je třeba vyseknout poklonu hnutí ANO, které kraji dominuje stejně dlouho, jako STAN a strany koalice SPOLU ve středních Čechách, tedy od roku 2018.
Selhání i s podporou vlády ukazuje Praha
A na závěr si lze ukázat, jak umí někteří politici svou práci pomyslně zbabrat i přes masivní podporu vlády a koalice na vládním půdorysu, která by měla zajistit maximální spolupráci mezi rozličnými úrovněmi státní administrativy.
V Praze se naopak v uplynulých deseti letech život zhoršil a nárůst mezd nekompenzuje zvýšení nákladů, nedostupnost bydlení i zdravotnictví a neblahou dopravní situaci. Strategické stavby stojí, nové metro D provází administrativní potíže a roky slibovaný pražský okruh za posledních deset let nepostupoval tak, jak politici plánovali.
Mezi lety 2015 a 2024 sice došlo k zvýšení mezd v hlavním městě o více než 70 %, ale ceny nemovitostí rostou o 115 %, ceny energií o 90 % a ceny potravin o 60 %. Zhoršila se dostupnost vzdělání, což prokázaly i letošní přijímací zkoušky na střední školy, kde místo chybělo pro více než 3300 dětí i ve druhém kole a právě v Praze byla situace nejhorší. Školky jsou na tom podobně a kapacita zoufale chybí, v některých městských částech je místo pro dítě ve školce nesplnitelným snem. Dopravní situace se zhoršila a Pražané tráví v zácpách stále více času i navzdory kvalitní MHD. V souvislosti se také zhoršilo ovzduší a Pražané hodnotí svou životní úroveň v roce 2024 hůř než před necelými deseti lety a tomuto hodnocení odpovídají i data.
Nejvíce vypovídajícím číslem je nová výstavba škol v uplynulé dekádě - již zmíněných 167 nových škol ve Středočeském kraji vyvážila Praha výstavbou pouhých 12 školských zařízení v období let 2015 až 2024 z nichž tři jsou navíc soukromá. Argumenty o ambiciózních rodičích v případě neuspokojivých kapacit pražských škol tak padají na hlavu právě vedení města, které objektivně podle všech ukazatelů selhává o i přesto, že je koalice složená právě na půdorysu vládních stran.
Co z textu výše a celkového hodnocení plyne?
Nejsou špatné a dobré politické strany, ale pouze schopní a neschopní politici. Oba druhy těchto politiků najdeme napříč partajemi a je proto třeba hledět kromě stranické příslušnosti také na historické výsledky v praxi.