Článek
Těžko bychom v České republice hledali pracovitější a ideově promiskuitnější političku než Janu Bobošíkovou. Za svou kariéru zvládla věčná kandidátka proměnit svou názorovou polohu tolikrát, že je složité odhadnout, jaké názory vlastně zastává dnes, kdy vede pražskou kandidátku hnutí Stačilo! po boku Kateřiny Konečné a Daniela Sterzika, samozvaného Vidláka.
Dnes již legendární prezidentská kandidatura roku 2008 ukázala schopnost Jany Bobošíkové zcela popřít stranické ideje, když nominovaná za KSČM vystupovala v kampani až libertariánsky pravicově a nakonec vyčetla komunistům, že nesehnali dostatečnou podporu a z volby odstoupila ve prospěch Václava Klause. Tehdy se ještě volilo nepřímo a proto s nedostatečným počtem deklarovaných poslaneckých hlasů Bobošíková věděla, že v souboji Václava Klause a Jana Švejnara neobstojí.
Těžko hledat politickou pozici, o kterou by věčná kandidátka ,,Bobo“ neusilovala. Kandidovala úplně všude - do pražského zastupitelstva, ucházela se o funkci prezidentky a celkem sedmkrát také neprošla pětiprocentní hranicí ve volbách do Poslanecké sněmovny. Osmý pokus o funkci poslankyně dosud vypadá nejvíce nadějně a je tak třeba se ptát - co si myslí Jana Bobošíková, jaké zastává postoje a bude kandidatura pod hlavičkou hnutí Stačilo! úspěšná, nebo opět zasáhne ,,Boboefekt“ a ani osmý pokus nevyjde?
Respekt pracovité dámě, která v nejvyšších funkcích prohrává celý život
Pokud jste starší, jistě pamatujete naprosto profesionální a konfrontační rozhovory Jany Bobošíkové ať už v České televizi, nebo na kanále TV Nova v politickém pořadu Sedmička. Nehledě na sympatie je třeba dnes již brzy dvaašedesátileté Bobošíkové uznat její nesporný talent a pracovitost. Ostatně již při pádu totality jako dvojnásobná matka na mateřské dovolené vydělávala Bobošíková jako uklízečka a po nástupu do České televize vynikla její orientace v ekonomických tématech a strmě stoupala kariérou vzhůru.
Schopnou novinářku, která mohla být skvělou byznysmenkou nebo vrcholnou manažerkou v médiích, skolila až politická náklonnost k Václavu Klausovi. V období opoziční smlouvy radí již zkušená novinářka předsedovi Poslanecké sněmovny Václavu Klausovi a při volbě ředitele České televize lze pozorovat první a dosud jediný pokus o likvidaci nezávislosti pro některé politiky problematického média. Nově jmenovaný ředitel Jiří Hodač jmenuje Janu Bobošíkovou v době, kdy působí jako poradkyně Václava Klause, do čela zpravodajství a tento čin vnímají zaměstnanci televize jako vyhlášení války i ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Ve stejné době veřejnému prostoru dominují kauzy Miloše Zemana ve vztahu k Petře Buzkové a Klausovy švýcarské miliardy na volební kampaň - mnozí dodnes pamatují Klausovu poznámku o neexistenci špinavých peněz.
Právě roku 2000 se Bobošíková vydává na spletitou a turbulentní dráhu političky, kdy zcela transparentně politickou nominaci přijala a vrhla se s Jiřím Hodačem do prohrané války, dnes známé jako krize v České televizi let 2000 a 2001. Bobošíková byla po odvolání Jířího Hodače nucená ČT opustit a krátce se uchytila na TV Nova, kde již výše zmiňuji, pracovala dle mého názoru velmi profesionálně a kvalitně. Zraněné ego si ale dnešní lídryně pražského Stačilo! hodlala vyléčit v eurovolbách roku 2004, kde zcela nečekaně uspěla po boku bývalého majitele Novy Vladimíra Železného. Oba se stali europoslanci a Bobošíková usedla, jak mnozí již dnes zapomněli, do meziparlamentního výboru pro spolupráci EU a Ukrajiny.
Rok 2008 odstartoval neúspěšnou politickou kariéru trvající dodnes
Návrat z Evropského parlamentu v roce 2008 znamená pro Janu Bobošíkovou počátek kariéry v domácí politice, která se ale posléze ukáže jako naprosto neúspěšná. Bobošíková kandiduje na prezidentku s podporou KSČM, jen aby se následně svých hlasů vzdala ve prospěch Václava Klause a později za hnutí Politika 21 kandiduje do komunálních, sněmovních, ale i senátních voleb. Senát zkoušela Bobo nejen v Praze, ale i v Kladně a vždy to dopadlo stejně - nedostala se ani do druhého kola.
Politiku 21 střídá další angažmá v hnutí Suverenita, později Suverenita-Blok Jany Bobošíkové, později hnutí Hlavu vzhůru!, později Volný blok (neplést si se stranou Lubomíra Volného) a později Bobošíková kandiduje opět za Volný Blok, tentokrát ale po boku odpadlíka Lubomíra Volného ze strany SPD. Hnutí Jany Bobošíkové a Volného se jmenují stejně, jedno ale zaniklo roku 2017 a druhé vzniklo později v roce 2021.
V období třinácti let tak Bobo vystřídala včetně hnutí Nezávislí, kde po boku Vladimíra Železného získala post europoslankyně, celkem sedm politických stran a hnutí. Od roku 2004 ale Jana Bobošíková nikdy nezískala mandát a to ve volbách kandidovala celkem sedmkrát.
Komunistka obdivující Václava Klause. Dostane druhou šanci s Českou televizí?
Kromě početného výčtu politických stran a hnutí kandidujících pod taktovkou Bobošíkové doslova do všech myslitelných voleb, je na kariéře bývalé moderátorky pozoruhodná zejména její láska k Václavu Klausovi a komunismu. Tyto dvě ideologie by se měly vzájemně naprosto vylučovat, Bobo ale zvládla obdiv k pravicovému libertariánovi se svými levicově až socialisticky laděnými myšlenkami skloubit.
Během studia na Vysoké škole ekonomické se Bobošíková netajila svým socialistickým duchem, kdy zasedala v čele Socialistického svazu mládeže a jako členka ústředního výboru předávala za studenty kytici Gustávu Husákovi. Později ale natrefila na Václava Klause a v Evropském parlamentu v mnoha projevech citovala jeho myšlenky včetně pravicových a tržně orientovaných tezí.
V roce 2012 komentovala pro portál EurActiv Klause slovy „Jediný, kdo za všech okolností hájí naše zájmy, je Václav Klaus. Odlišila bych se od něho pouze tím, že bych v některých otázkách byla ještě razantnější.“
Komunistka, kandidátka KSČM na prezidentku ve volbě roku 2008, později s Klausovou podporou založila hnutí Suverenita a Suverenita-blok Jany Bobošíkové. V programu těchto uskupení bylo mimo jiné: ,,Chceme silný a suverénní stát, který se hlásí ke křesťanství a kořenům evropské civilizace,“ nebo ,,Chceme navrátit základní hodnoty - úctu k práci, rodině, vlasti a stáří,“
Při čtení programových priorit uskupení Jany Bobošíkové se nelze ubránit dojmům průniků tradičního klausovského pravicového konzervatismu a socialismu nikoli s lidskou, ale s Klausovou tváří. Exrezident, představitel privatizace, tvrdého kapitalismu i tržně orientované ekonomiky a komunistka Bobošíková to spolu táhli až do roku 2013, kdy Klaus postupně podpořil jak hnutí Suverenita,tak i nástupnické hnutí Hlavu Vzhůru!, od kterého se distancoval a těsně před volbami s vědomím pravděpodobného neúspěchu. Málo se také vzpomíná, že kandidáty hnutí Jany Bobošíkové byli v roce 2011 i Petr Mach a Boris Šťastný. První kandidoval do europarlamentu za SPD a druhý vede pražskou kandidátku Motoristů sobě, dalšího Klausova projektu.
Letos ale Jana Bobošíková zkouší paměť voličů a své štěstí znovu. Tentokrát se uchází o hlasy voličů pod antisystémovým hnutím Stačilo! Daniela Sterzika podporovaného KSČM Kateřiny Konečné.
Jana Bobošíková se tak po pravicově konzervativních názorových veletočích vrátila opět do náruče komunistů a shodou okolností je to právě hnutí Stačilo!, které usiluje o zrušení České televize. Pokud by se ,,Bobo“ na osmý pokus podařilo poslanecký mandát získat a hnutí Stačilo! uzavřelo koaliční smlouvu či smlouvu o podpoře s hnutím ANO, můžeme si být jistí, že zrovna Jana Bobošíková na staré křivdy nezapomíná a může to být právě ona, kdo na druhý pokus Kavčí hory ukončí a tentokrát se rozhodně demonstracemi či neposlušností redaktorů zvyklat nenechá, ostatně na dvou další příležitost čeká Bobošiková již 24 let.
Zdroje využité v článku: