Hlavní obsah

„K tomu být člověkem nestačí narodit se lidským rodičům. O to se musíš snažit každý den.“

Foto: Potulna Kejklirka

Pong ?? - 12. 8. 2002

Recenze knihy Pong od Jindřicha Skeldala.

Článek

Anotace:

Skutečný příběh gorilího samce Ponga odchyceného ve volné přírodě a prodaného jako hračka pro děti zámožnému katarskému šejkovi.

Recenze:

Kniha Pong vyšla před dvěma lety ku příležitosti 20 let od povodní v roce 2002. Když do naší země vtrhl nelítostný přírodní živel, zachraňovali lidé obydlí i holé životy. V pražské ZOO se bojovalo i o ty zvířecí. Ne všechny se však podařilo zachránit. Jedním z nich byl i gorilí sameček Pong. Tehdy jsem jeho jméno slyšela poprvé a na dlouhou dobu i naposledy. Letos jsem si splnila sen a vyrazila do pražské ZOO. Mé kroky neochvějně vedly do rezervace Dja a po svém návratu jsem začala pátrat po příbězích goril, které pražskou ZOO prošly, a tak jsem se po dlouhých 22 letech opět setkala se jménem Pong. Když jsem našla stejnojmennou knihu, neváhala jsem a začala shánět. Než jsem řekla gorila, držela jsem knihu v rukou a začetla se do poutavého příběhu.

Kniha je z větší části psána z pohledu samotného Ponga. Ten mě hned na začátku knihy zavedl do divoké přírody Kataru v západní Asii. Idylické skotačení dvouletého mláděte v jeho tlupě nemilosrdně utnou pytláci. Tlupa je pozabíjena na maso a malý pong upytlačen. Cesta z pralesa vede rovnou na tržiště, kde Ponga přebírají pašeráci, aby se dostal do malé klece ve smradlavém sklepě s dalšími mláďaty. Přiznám se, že začátek knihy jsem nejedenkrát musela těžce rozdýchávat. Člověk si uvědomí, jak může být život chudý. Jak lidé bojují o přežití sebe a své rodiny i za cenu překročení svých přesvědčení.

Příběh nabere obrat ve chvíli kdy se Pong dostává do paláce zámožného šejka jako domácí mazlíček pro jeho děti. Pong se postupně seznamuje s novým prostředím i obyvateli. Děti šejka si postupem času zamiluje a bere je jako svou novou rodinu. Pong ale roste a když do rodiny přijde nový domácí mazlíček v podobě šimpanzí samičky Šeherzády, začne i žárlit. Později se stává nebezpečným, a skončí opět v malé kleci. Po čase potká Šeherzádu stejný osud. Oba se stanou nepohodlnými domácími mazlíčky. Východ z nevhodných podmínek vidí šejk v eutanazii, protože nehodlá vynakládat finance na zřízení vhodných výběhů ani odpovídající péči.

Do Pongova osudu zasáhne německý veterinář, který ví, jak je cený. Jedná se o samce z volné přírody. A tak začne bojovat a hledat možnosti jak Ponga zachránit. Nastávají tak těžké boje s úřady na jejichž konci Pongovi zasvitne světýlko naděje v podobě pražské ZOO. Pohled v těchto kapitolách je ze strany Ponga, ale i ošetřovatelů. Před oběma stranami čeká těžký úkol. Pong se opět bude muset naučit býti gorilou. Když už se zdá, že se vše k lepšímu obrací, zasáhne osud do Pongova života naposledy. Tvrdě a nemilosrdně.

V závěru knihy najdete doslov tehdejšího ošetřovatele Marka Ždánského, který se o Ponga od prvního dne v ZOO staral.

Kniha Pong Jindřicha Skeldala umožňuje pohled na život gorilího samce, tak jak mohl vypadat. Přibližuje tak čtenáři příběh, který stojí za vyprávění a neměl by být zapomenut.

Pro mě bylo čtení této knihy umocněno o to víc, že se v té době v Kamerunu bojovalo o život dvouletého gorilího mláděte, které neznámý muž nabídl pracovníkovi toulavého autobusu.

https://www.youtube.com/shorts/ejLg5DuNvMs

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz