Článek
Studie, která zahrnovala více než 6 600 účastníků, zjistila, že účastníci, co trávili více času na jasném světle, měli pravidelnější spánek a ten byl spojen s nižšími příznaky deprese a nižší pravděpodobností výskytu mírné nebo těžké deprese. Výsledky byly zveřejněny v časopise JAMA Network Open.
„Důsledný a pravidelný spánek má rozsáhlé účinky na naše zdraví,“ uvedla spoluautorka Susan Redlineová, profesorka spánkové medicíny Petera C. Farrella na Harvard Medical School a vedoucí lékařka Brighamova oddělení spánku a cirkadiánních poruch. Budoucí studie zkoumající terapii jasným světlem by podle ní neměly přehlížet roli, kterou může hrát pravidelnost spánku při ovlivňování nálady a příznaků deprese.
Studie, kterou vedla první autorka Danielle A. Wallaceová, rovněž z Oddělení poruch spánku a cirkadiánních funkcí, využívala údaje shromážděné v letech 2011 až 2014 z Národního průzkumu zdraví a výživy.
Tým zkoumal, zda vystavení jasnému světlu, které odpovídalo úrovni obecně odpovídající vystavení dennímu světlu, souvisí s příznaky deprese, a pokud ano, zda index spánkové pravidelnosti (měřítko konzistence denních spánkových rozvrhů) tuto souvislost vysvětluje. Jasné světlo a pravidelnost spánku byly měřeny pomocí zařízení nošeného na zápěstí.
„Zjistili jsme, že delší doba strávená na jasném světle byla spojena s mírnějšími příznaky deprese a že pravidelnost spánku tuto souvislost částečně vysvětluje,“ řekla Wallaceová.
Autoři studie však upozornili, že zjištění jsou omezena průřezovou povahou dat, a proto nelze zcela jasně určit kauzalitu. I samotné příznaky deprese mohou ovlivňovat čas strávený venku a vystavování se jasnému světlu. Budoucí výzkum by měl sledovat účastníky v průběhu času a jasněji vyhodnotit roli pravidelnosti spánku ve vztahu mezi vystavením světlu a jejich náladou. O tom, že lepší a kvalitnější spánek má vliv na naše duševní i fyzické zdraví, však není pochyb.