Hlavní obsah
Názory a úvahy

Proč český šperk stojí 650 Kč, když z Číny ho koupíte za pár korun? Náš boj s globálním trhem

Foto: Richard Kolena / Studentská firma Jewellence

Aromatický šperk Jewellence

Na mém profilu jste si již mohli přečíst, co je projekt JA Studentská firma, zaštiťovaný neziskovou organizací JA Czech či co vlastně vyrábí naše konkrétní Studentská firma Jewellence z Gymnázia, Ostrava-Hrabůvka, p.o.

Článek

Dnes bych vám však chtěl přinést trošku odlišný pohled na věc a rozpovídat se o tom, jak složitá je výroba některých produktů v dnešní době.

My, Jewellence, vyrábíme a prodáváme aromatické šperky s vyměnitelnými vonnými kuličkami (náplněmi), o čemž jste si mohli přečíst zde. Rád bych se s vámi ale podělil o zkušenosti, jak složité vlastně je uvést podobný, zdánlivě jednoduchý výrobek, z návrhu v počítači či na papíru ve skutečnost – a že to vlastně jednoduché vůbec není, i když nám dnešní svět poskytuje opravdu nevídané možnosti.

Ta výroba…

Když jsme již měli návrhy našeho produktu zcela vyhotoveny, bylo nutné obstarat fyzickou výrobu. Zkrátka, přenést je z papíru do reálného světa. Ale jak? Ve své podstatě je náš produkt jen jednoduchý tvar přibližně 1,5×1,5 cm, vyráběný z nerezové oceli. Lidé jsou dnes zvyklí, že podobné věci si mohou koupit doslova „za pár kaček“. A aby ne – dnes kolikrát velmi levně opravdu koupíte i kvalitní výrobky. Avšak, co když jste malá firma s malými prostředky a chcete se prosadit? Ejhle. Při obvolávání desítek firem, ať už kovozpracujících či zaměřujících se přímo na šperky, se neustále opakovaly ty stejné věty „Takové malé drobnosti nevyrábíme.“, „Tohle se vám povede vyrobit maximálně z cínového odlitku, ne nerezové oceli.“, „To my dovážíme z Číny.“ Právě tahle poslední věta je klíčová – v České republice je totiž prakticky nereálné nechat vyrobit drobné spotřební zboží.

Všechno se totiž dováží ze zemí s levnou pracovní silou, zejména východní a jihovýchodní Asie – Čína, Vietnam, Thajsko, Indonésie. Pro malou firmu či živnostníka je tak prakticky nemožné nabídnout konkurenceschopnou cenu a už vůbec ne, pokud chce mít své výrobky, tedy v našem případě šperky, vyrobeny v České republice, potažmo Evropě. Musíte je objednat z těchto zemí, a to ve velkosériích – až desetitisíce kusů. Nadnárodní společnost či velkoobchod si to může dovolit a dodat zákazníkům třeba i totožný šperk, jako nabízíme my, klidně za třetinovou cenu. Naše prodejní cena ale činí 649 Kč.

Cesta do Asie, nebo 3D tisk?

Tudy cesta nevedla. Jak s tím? Objednat 10 000 kusů z druhého konce světa, aniž bychom jej fyzicky viděli? Aniž bychom věděli, že jsme nikde neudělali chybu ve výpočtu rozměrů a že všechno bude sedět? Takhle asi ne… Proto jsme navázali spolupráci s centrem 3D tisku Protolab, které funguje jako součást Vysoké školy Báňské – Technické univerzity u nás v Ostravě. Zde jsme dokázali, právě pomocí inovativní technologie 3D tisku nerezové oceli, vyrobit šperk, a to v České republice.

A zde je háček – výroba se sice zdařila, ale náklady na ni činí takřka 500 Kč na jeden kus. Bez dodatečných úprav, obrušování či finální ruční kompletace. Takže při prodejní ceně 649 Kč vlastně vyděláváme jen velmi málo.

Je levné zboží z Asie opravdu výhra?

Nechci nikomu podsouvat svůj názor. Je však správné, jak dnes věci fungují? To je na každém z vás. Posuďte sami. Dnešní svět nám dává mnoho možností. Zcela nepochybně žijeme v konzumní společnosti, což má své výhody i nevýhody. Nakupujeme levné výrobky z Asie s velmi malou přidanou (ekonomickou) hodnotou. Nakupujeme pro radost, jako koníček, a když se něco rozbije, za mrzký peníz si koupíme věc novou a starou vyhodíme – továrna v Asii chrlí levné výrobky po milionech kusů a přes celý svět je posílá k nám do Evropy, abychom je kupovali ve velkém. Je to správně? Není lepší připlatit si za český výrobek? Posuďte sami, mně to nepřísluší.

Tohle byl konkrétní případ, který se nám stal ve studentské firmě. Článek slouží k zamyšlení.

Zajímá vás více? Navštivte můj profil a přečtěte si i ostatní články!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz