Hlavní obsah

Krystalická mediální manipulace

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Robert Kotzian
1. 8. 11:21

Veřejnoprávní ČTK vydala článek o německé AfD. Článek je však hrubě manipulativní a není politicky neutrální. Je to selhání ČTK, ale i Lidových novin, které jej převzaly (anejspíš nejen ony).

Článek

Veřejnoprávní ČTK vydala článek o kandidátech německé strany AfD do Evropského parlamentu. V článku se píše o protestech, které pod heslem mj. „Pryč s nácky“ brojily proti sobotnímu sjezdu AfD v Magdeburku. Autor článku uvádí, že AfD označení „náckové“ odmítá a navazuje neuvěřitelnou větou (viz obrázek):

„Analytici však tvrdí, že AfD zneužívá obav voličů z recese, migrace a takzvané zelené transformace.“

Už jen tato věta stačí k závěru, že článek ČTK je nechutnou, krystalickou mediální manipulací. Ve třech bodech shrnuji, proč to tak je:

  1. Že AfD nejsou "náckové" je prezentováno jako pouhý názor AfD, tj. názor politiků, kterým se beztak moc nevěří. Ale to, že AfD možná jsou "náckové" je názor analytiků (viz slovo "však" stavějící se do kontrastu s předchozí větou, která označení "náckové" obsahuje), tj. vědců, kterým se věří. Jsou to přece vědci. Faul je i to, že autor článku se neobtěžoval se sebemenším náznakem, o jaké analytiky se má jednat. Žádná jména, instituce, nic. Anonymové, kteří kdoví jestli existují.
  2. Má-li AfD pro voliče program, který nabízí řešení hospodářské recese, staví se proti migraci a Green Dealu, pak tyto voliče "zneužívá". Ano, tak nízké pohnutky musí AfD mít, protože jinak by, přece, šířila ekonomický optimismus, byla promigrační a podporovala Green Deal. Jdete-li tedy s hlavním levicově-liberálním proudem, nabízíte voličům program. Jdete-li proti, zneužíváte je. A zneužívání je hanebnost, no ne?
  3. Článek podsouvá čtenářům, že nesouhlas s vývojem ekonomiky, nezřízenou migrací a šíleným Green Dealem není jen tak nějaký nesouhlas, ale jsou to "obavy". Tvůj nesouhlas, vážený voliči, tedy není nic menšího než strach. Ano, strach, strach z neznáma, z nedostatečného porozumění věci. Až ti to vysvětlíme, budeš souhlasit... Článek v podstatě označuje nesouhlasící voliče, v tomto případě voliče AfD, za hlupáky, co si nejsou schopni uvědomit, že jejich obavy jsou jen druh nevědomosti, ideové nevyzrálosti. A kdo by volil stranu pro hlupáky, že...
Foto: Robert Kotzian

Lidové noviny dne 31. 7. 2023.

Předem vylučuji případnou námitku, že článek je jen nešikovně napsaný. S tímto druhem manipulace se setkávám až příliš často. Autor dobře věděl, co píše. Příšerné je, že jde o text veřejnoprávního média. Článek vyšel např. v Lidových novinách dne 31. 7. 2023, odkud je i vložený obrázek. Přebírají-li tradiční Lidové noviny takové novinářské splašky, pak se těžko divit, že jsou tištěné noviny na ústupu. Bohužel.

Na závěr mám jednu otázku. Je uvedená věta, která tím, jak je nehorázně manipulativní, vrhá stín nevěrohodnosti na celý článek, dezinformací, nebo není? Podle mého je, jako vyšitá. Kdy zakročí Rakušanovo ministerstvo, kde jsou pánové Cemper, Kartous a podobní? A co dělal editor Lidových novin? Spal, nebo to tak chtěl? Že by tohle byla ta správná dezinformace?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz