Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Future Forces Forum představí i drony z univerzitního ProLabu

Foto: Roman Hrůza

Univerzitní spin-off ProLab Engineering představí víceúčelové drony pro civilní i vojenské využití na veletrhu obrany a bezpečnosti Future Forces Forum, který se koná v Praze od 16. do 18. října.

Článek

Brány veletrhu Future Forces Forum se otevřou na PVA EXPO v pražských Letňanech již tento týden, od 16. do 18. října. Mezinárodní event propojuje uživatele nejmodernějších technologií v oblasti vojenské i civilní bezpečnosti s výrobci i vědeckovýzkumnými pracovníky z celého světa.

Vrulové i pásové drony ProLab

Jedním z takových výrobců je česká spin-off společnost ProLab Engineering, která na trh uvádí víceúčelové drony pro civilní i vojenské využití. Mohou sloužit pro přepravu zvláštní munice či jiného materiálu. Pozemní pásové drony jsou určeny do středního až těžšího terénu. Jsou to velmi silné stroje, utáhnou letadlo, traktor nebo autobus. Mají univerzální koncepci s tříbodovým závěsem, například na nosič pro raněné vojáky.

Inženýr Petr Hnízdil se vývoji autonomních dronů, letadel i pásových vozidel pro civilní i armádní využití věnuje dlouhodobě. Nyní je se svým týmem v čele s děkanem Technické fakulty České zemědělské univerzity (ČZU) Jiřím Maškem představí odborné veřejnosti.

Foto: Roman Hrůza

UAV drony víceúčelové pro civilní i vojenské využití, pro přepravu zvláštní munice a jiného materiálu.

Vstup strategického partnera

Zástupcům Technické fakulty ČZU se podařilo díky vstupu silného partnera založit spin-off společnost ProLab Engineering. S podporou pana Jaroslava Strnada se společnost na plno může věnovat vývoji autonomních zařízení, bezpilotních leteckých a pozemních vozidel. Pod jeho záštitou vzniká strategie k uvedení na trh unikátních a individuálních řešení pro civilní i armádní využití.

„V našem spojení vidím obrovský potenciál pro rychlý růst. Díky znalostem a zkušenostem celého týmu z ČZU a díky našim výrobním kapacitám i znalosti trhu vzniklo unikátní spojení, které bude nabízet svá řešení civilnímu, záchranářskému i obrannému průmyslu,“ říká Jaroslav Strnad, partner projektu, majitel CE Industries.

Foto: Roman Hrůza

UGV platforma Hecthor - tahový test se stíhačkou L 159 v areálu AERO Vodochody

„Díky tomu můžeme reinvestovat prostředky získané z komerčního úspěchu zpět do výzkumu, čímž vzniká udržitelný cyklus inovací. Navíc je to příležitost pro studenty, doktorandy či pro mladé vědce k účasti na reálných projektech a jejich zapojení do komerčních aktivit,“ říká Jiří Mašek, děkan Technické fakulty ČZU.

Využití hlavně v zámoří

ProLab Engineering si nyní začíná budovat své jméno i ve světě. „Podepsali jsme strategické partnerství s několika významnými holdingy v Indonesii, Malajsii a Austrálii. Díky podpoře pana Jaroslava Strnada došlo k tomu, že jsme první prototypy dokázali přetransformovat na předprodukční výrobky, které jsou připraveny na průmyslovou sériovou výrobu. Rovněž se nám podařilo zbavit se závislosti na čínských technologiích, což považujeme my i naši zákazníci za zásadní. Oslovili jsme hlavně české výrobce, které jsme spojili dohromady a téměř všechny komponenty jsou vyráběné zde v České republice, “ dodává Petr Hnízdil, jednatel a šéf vývoje ProLabu.

Foto: Roman Hrůza

Podpis memoranda o spolupráci s malajsijskou vládní organizací SELATI

Foto: Roman Hrůza

UGV platforma Hecthor - pásové strojové učení, podpora AI, detekce obrazu, inerciální navigace

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
CE Industries

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz