Článek
I když někteří říkají, že odvolávání se po 35 letech na komunismus je nesmysl, nejhorší škody, které u nás soudruzi napáchali, jsou ty na mozcích. Lidi změnou vlády či systému jednoduše přes noc nepřeprogramujete a své vidění světa rovněž přenáší na další generace. Lze tak s jistotou tvrdit, že ani sebelepší vláda by nás za několik let na německou či rakouskou mzdovou úroveň nedostala.
Někdo mi psal, že za komunistů bylo líp, protože tehdy žádné potravinové sbírky nebyly. Ano, nebyly, jelikož oficiálně se všichni měli dobře a všeho byl dostatek. A kdyby někdo udělal nějakou sbírku pro potřebné, tak by šel do basy s tím, že podrývá socialistickou morálku. 🤷♂️🤷♂️🤷♂️ pic.twitter.com/GjB3u0ugGw
— Roman Maca (@_Roman_Maca) November 26, 2024
Jinými slovy. Pokud bychom měli toho nejlepšího trenéra na světě, ale hráče na úrovni okresního přeboru, těžko by nás i ten nejlepší trenér dovedl k extraligovému titulu.
Nicméně současný systém, na rozdíl od toho komunistického, dává lidem možnost, aby se na tu německou úroveň dostali individuálně na základě svých vlastních schopností. To za komunistů, kde se, až na zasloužilé straníky, měli špatně všichni, jednoduše nešlo.
Kdyby dědictví komunismu u nás stále nežilo v hlavách, tak by takový úspěch neslavili populisté slibující, že se bude pracovat jako v socialismu a žít jako v kapitalismu, protože to prostě zařídí, nikdo nemusí nic dělat (jen je volit) a bude líp. A populisté jsou samozřejmě doprovázeni fašisty a komunisty, kteří slibují něco podobného.
Dosud žijící mentální komunismus ukazují i přetrvávající rozdíly mezi západním a východním Německem, kde právě na východě se fašisté a komunisté těší vyšší podpoře než na západě. Tento rozdíl je vidět i v samotném Berlíně, kde na mapách volebních výsledků stále můžeme vidět rozdělení města Berlínskou zdí, která tímto způsobem v hlavách lidí existuje i 35 let po jejím pádu.
Jelikož občas brouzdám v různých archivech, objevil jsem dobovou reportáž, ve které srovnávají životní podmínky dvou dělníků, z nichž jeden pracoval v továrně v Západním Berlíně a druhý ve Východním Berlíně.
A opravdu by mě zajímalo, jak by například Kateřina Konečná vysvětlila, že dělník v Západním Berlíně, jenž byl do značné míry izolován a vládl tam ten „vykořisťovatelský“ kapitalismus, se měl jednoduše lépe než dělník v té „dělnicko-rolnické“ NDR. A to nemluvím o svobodách, které měl jistě ten „vykořisťovaný“ západní dělník mnohem vyšší než ten východní, jehož by při snaze dostat se na Západ soudruzi bez váhání zastřelili.
Výrok Petra Fialy je každopádně mimo mísu, ale současně myslet si, že jakýsi utopický blahobyt, kdy budeme pracovat jako v socialismu a současně žít jako kapitalismu, zařídí čeští populisté, fašisté a komunisté, je ještě více mimo. Čeští populisté, fašisté a komunisté mají úplně jiné zájmy, než je sebevědomá vzdělaná a rozvíjející se společnost, která se aktivně zajímá o věci veřejné.
Německé mzdy nemáme, protože nejsme Němci. Například v Rusku, i přes to obrovské přírodní bohatství nemající na světě obdoby, také mají mzdy třikrát a důchody čtyřikrát nižší než u nás, protože tam jednoduše mají totalitami ještě více vymyté mozky, a navíc jim tam vládne fašistický diktátor, kterému na vlastních lidech absolutně nezáleží.