Článek
Upřímně? Vychází vám v jiných situacích události tak, jak chcete? Kolik z nás si po svatbě myslí, že rozvod nám nehrozí? Že milenka nám nehrozí? Že vyhazov z práce nám nehrozí už vůbec? A že po půjčce u banky se do vymáhání nedostaneme? Asi většina.
Přemýšlíte nad spotřebitelskou půjčkou a nejvýhodnější nabídka je u banky. Samozřejmě pouze, pokud jste solventní. Při splnění podmínek vám banka půjčí s nadějí, že budete splácet pravidelně a co nejdéle. Čím déle, tím lépe pro banku, a tím hůře pro vás. Pokud splácení jakž takž zvládáte, nemá banka problém vám postupně půjčovat a vy žijete na dluh. Což je ještě jedna z lepších možností, když přijde na dluhy. Pokud jste se zadlužili u banky například na 500 000 Kč s běžným úrokem, splatíte váš dluh za 6 až 7 let s měsíční splátku cca 7 000 Kč měsíčně, a to za podmínky, že si u banky nebudete více půjčovat. Ale co když jste se zadlužili jinde?
Nebankovní sektor je v podstatě cesta do pekel. Půjčíte si poprvé na velmi nevýhodný úrok. Půjčili jste si nejspíš proto, že nevycházíte s penězi a normální banka vám půjčit nechce. Případ, kdy si půjčíte na dovolenou nebo nový mobil, nechávám stranou, i přesto, že se nejedná absolutně o žádnou výjimku. Takže jste si tedy půjčili na nevýhodný úrok u nebankovní společnosti. Další měsíc přijde první splátka i s úroky. Úrok je v podstatě platba pro společnost za to, že vám půjčila peníze, tedy za jejich službu pro vás. Vy pár měsíců splátku zvládáte v tom lepším případě, v tom horším už první měsíc splátku nemůžete uhradit.
Spadnete tedy do vymáhání a společnost vám píše emaily a volá, z jakého důvodu nemůžete splátku poslat. Pak vám zaměstnanec společnosti dá odložení splátky, ale myslíte, že zadarmo? K první nesplacené splátce se přidá druhá další měsíc, a čím více peněz dlužíte, tím vyšší je úrok. Protože se vám větší částka úročí. Příkladem: Dlužím 50 000 Kč, 10 % z 50 000 Kč je 5 000 Kč. Nebo dlužím 25 000 Kč, pak je 10 % 2 500 Kč. Čím vyšší částka, tím vyšší úrok. A protože jste peníze na životní výdaje neměli ani předtím, na splátky v dlouhodobém horizontu taky mít nebudete. Když člověk zpanikaří, udělá blbost.
Jelikož vám chybí na splátky a tlak společnosti je neúprosný, uděláte hloupost a půjčíte si u jiné nebankovní společnosti na splátku u té první. To zopakujete ještě párkrát, a tím jste se dostali do dluhové pasti. A jak já to nazývám, máte kaskádu půjček. Při tomto postupu se propracujete až k půjčování si u společností „s úrokem proti dobrým mravům“. Tedy s úrokem tak vysokým, že je proti dobrým mravům. O tom zase příště.
Plány, plány, plány. Pokud zvažujete spotřebitelskou půjčku, myslete na to, že člověk míní a život mění.