Článek
Ladislav Hojer, narozený 15. března 1958, zahájil svou vražednou pouť v noci z 1. na 2. listopadu 1978 v severočeském Děčíně. Jeho první obětí se stala bezmála třicetiletá Eva R. Hojer sledoval ženu do pusté Labské ulice podél řeky. Zaútočil zezadu a stiskl jí krk tak silně, že upadla do bezvědomí,“ popisuje bývalý kriminalista, který si přál zůstat v anonymitě. „Odtáhl ji do křoví, kde ji znásilnil a nakonec uškrtil.“
Vražda ve vlaku
Hojerova brutalita se stupňovala s každým činem. 9. února 1980 zaútočil ve vlaku R-770 na trase Praha-Děčín. Jeho obětí se stala čtyřiadvacetiletá studentka medicíny Ivona Š. „Bylo to neskutečně drzé. Hojer byl v té době na vojně, ale bez povolení se vzdálil od útvaru,“ vysvětluje historik zabývající se kriminálními případy. „Na ženu zaútočil na toaletě, kam se dostal pomocí obyčejného klíče. Uškrtil ji šálou a pokusil se ji znásilnit.“
Čas mezi vraždami se zkracoval a Hojerova krutost narůstala. Vrcholem jeho zrůdnosti byl čin spáchaný 31. ledna 1981 v Brně. Devatenáctiletou Ivanu M. nejen zavraždil, ale části jejího těla si odnesl domů. „Po vraždě odřízl oběti ňadra a genitálie,“ cituje policejní protokoly forenzní expert. „Tyto části těla si vzal domů, kde je používal k sexuálnímu ukájení. Později je uvařil a pokusil se je sníst s hořčicí.“
Dopadení a trest
Hojerovo řádění skončilo díky nečekanému svědectví. „Klíčové bylo svědectví uprchlého pacienta psychiatrické léčebny, který se s Hojerem znal,“ vysvětluje bývalý vyšetřovatel Jiří Markovič. „Vrah mu minimálně jeden případ vraždy zběžně popsal.“ 11. února 1982 byl Hojer zadržen a při výslechu se doznal. I když později přiznání odvolal, důkazy proti němu byly nezvratné. „Podle znaleckých posudků byl Hojer primitivní psychopatická osobnost s citovou tupostí,“ uvádí soudní psycholog. „Byla u něj zjištěna sexuální i obecná agrese. Nápravu experti zcela vyloučili.“ Ladislav Hojer byl odsouzen k trestu smrti a 7. srpna 1986 popraven v pankrácké věznici.
Stal se jedním z posledních popravených v Československu před zrušením trestu smrti. Případ Ladislava Hojera zůstává připomínkou brutality, ke které může lidská bytost klesnout. Zároveň nám připomíná důležitost prevence a včasného rozpoznání nebezpečných jedinců ve společnosti. „Je nezbytné o těchto případech mluvit,“ uzavírá forenzní psycholog. „Ne abychom vyzdvihovali zločin, ale abychom se z nich poučili a snažili se podobným tragédiím předcházet.“
Příběh Ladislava Hojera nám ukazuje temnou stránku lidské povahy. Je na nás všech, abychom z této tragické kapitoly naší historie vyvodili správné závěry a pracovali na vytvoření bezpečnější společnosti pro všechny.
Zdroje:
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kdo-byl-kanibal-a-vrah-ladislav-hojer/r~d7dfb5ccb92111ee8b4e0cc47ab5f122/
https://en.wikipedia.org/wiki/Ladislav_Hojer
https://www.securitymagazin.cz/security/kanibal-hojer-pry-zabil-pet-zen-a-dopadli-ho-na-zaklade-vypovedi-dusevne-nemocneho-pacienta-nebo-bylo-vsechno-jinak-1404059833.html
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kdo-byl-kanibal-a-vrah-ladislav-hojer/r~d7dfb5ccb92111ee8b4e0cc47ab5f122/r~3bc2654ab9d011ee8b4e0cc47ab5f122/