Hlavní obsah

Dítě přineslo ze školy test. Celý byl o tom, jak má vypadat ideální rodič

Foto: Freepik.com

Nečekala jsem jedničku, ani slova chvály. Ale ten pocit, když čtete, co si má vaše dítě myslet o tom, jací máte být, vás zasáhne zvláštně hluboko. Protože nikdo není ideální. A nejvíc bolí, když to po vás chce systém. Ne vaše dítě.

Článek

Přišla domů jako vždy. Batoh odhozený do kouta, unavený výraz, hlas plný pocitů, které neumí říct rovnou. A pak jen tak, mezi řečí, vytáhla list papíru. Zmačkaný, bez obalu, na půl cesty k tomu, že skončí v koši. „Mami, dneska jsme psali test. Jako na známky. Ale byl divnej.“ Zbystřila jsem. Vzala ho do ruky. A s každým řádkem, co jsem četla, jsem víc a víc cítila zvláštní tlak v hrudníku.

Test se jmenoval „Poznej, jaký je správný rodič“. A nebyl to jen seznam bodů k zamyšlení. Bylo to naprosto konkrétní schéma, jak má vypadat „dobrý táta“„dobrá máma“. Jak mají reagovat, jak trestat, kdy chválit, kolik času trávit s dítětem, co je ještě v pořádku a co už ne. Byly tam otázky, jestli rodiče doma křičí, jestli dítě ví, kdy se smějí a kdy se zlobí. A pod tím kolonky, kde se mělo zaškrtávat, co doma je a není.

Chvíli jsem jen držela ten papír a mlčela. A pak jsem se zeptala: „A co jste měli dělat?“ A ona odpověděla bezstarostně: „Vyplnit, co platí pro naši rodinu. A podle toho máme dostat známku. Paní učitelka pak prý řekne, kdo má zdravé prostředí.“

A v tu chvíli jsem měla pocit, že se mi pod nohama trochu zhouplo. Ne kvůli známce. Ale kvůli tomu, že se z něčeho tak citlivého, křehkého a jedinečného, jako je rodina, stal výběrový dotazník. Standardizovaný. Černobílý. S jednou správnou odpovědí. Jako by šlo o složení vody nebo délku násobilky.

Sedla jsem si a ještě jednou si ten papír přečetla. A pak jsem se v duchu ptala – jak asi dítě chápe, co je „ideální“? Jak si má osmiletá holka srovnat, že doma není všechno podle tabulky, a přesto ji máme rádi? Co si vezme z toho, že tam není otázka „Má tě kdo obejmout, když ti není dobře?“ ale zato je tam „Víš, kdy dostaneš trest a kdy pochvalu?“?

Začala jsem přemýšlet, co v ní ten test zanechá. Jestli pocit, že jsme jiní. Horší. Jestli se teď bude snažit říkat, co „má být“, a ne to, co cítí. A jestli to v ní nezasadí první semínko pochybnosti, že láska je něco, co se dá změřit podle pravidel.

Nejsem ideální rodič. Nikdy jsem si na to nehrála. Křičím, když už nemůžu. Pláču potichu v koupelně. Neumím být pořád trpělivá. Někdy nemám odpověď. Někdy dám k večeři palačinky a jindy se nezmůžu ani na polívku. Ale jsem tam. Jsem s ní. A každý den se snažím být jí blíž. Ne tím, co říkám, ale tím, jak ji slyším.

A teď mi někdo přes školní papír vzkazuje, že existuje šablona. Že láska má mít tvar. Že rodičovství se dá vyplnit jako test. A dítě si má „ověřit“, jak na tom jeho domov je. Jenže domov není test. Domov je prostor, kde i nedokonalost má místo. Kde se dítě učí, že chyby neznamenají konec, ale příležitost být opravdovější.

Dlouho jsem si večer četla ten papír. Ne kvůli sobě. Ale kvůli ní. Abych věděla, co ji učí. Abych mohla včas zachytit, kdyby si začala myslet, že se musíme „zlepšit“, abychom si zasloužili být správná rodina.

A pak jsem si s ní sedla. Ne abych to rozebrala. Ale abych jí řekla, že ten test není měřítko. Že láska není otázka. A že i když někdy nezvednu hlas, někdy se zapomenu zeptat, jak bylo ve škole, někdy nemám náladu na povídání – pořád je moje náruč její místo.

A ona jen kývla. A objala mě. A řekla: „Já to vím, mami. Ale paní učitelka říkala, že to je důležité.“ A mně se sevřelo srdce. Protože chápu, že škola má učit. Ale měla by učit i to, co se nedá známkovat. Vztahy. Důvěru. Pochopení, že každý domov je jiný. A že to neznamená, že je špatný.

Od té chvíle víc naslouchám. Ne jen tomu, co mi říká. Ale i tomu, co si přináší zvenčí. Protože děti dnes nejsou jen doma. Jsou i ve světě, který má přesná pravidla, ale málo prostoru pro lidskost. A pokud chceme, aby jednou věděly, co je opravdu důležité, musíme být my ti, kdo jim to připomene. Ne přes test. Ale přes obyčejnou přítomnost. I když někdy tichou. I když ne podle tabulky.

Protože být rodič není o známce. Je to o každodenním rozhodnutí být blízko. I s chybami. I s nedostatky. A právě proto tak skutečně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz