Hlavní obsah

Manžel chce, ať mu platím půlku nájmu. Doma nedělá nic a jenom mě úkoluje

Foto: Freepik.com

Nikdy jsem si nemyslela, že jednou budu psát o svém vztahu tímhle způsobem. Že budu sedět s hrnkem studené kávy a přemýšlet, jak se to stalo, že místo lásky cítím jen únavu.

Článek

A hlavně, že budu mít potřebu tu únavu pojmenovat. Vypsat ji. Možná to není hezké, ale je to pravdivé. A pravda někdy bolí, ale taky osvobozuje.

Byli jsme spolu několik let, když jsme se rozhodli, že si vezmeme byt. Ne do vlastnictví, jen do pronájmu, ale byl to krok, který jsme brali jako další fázi našeho společného života. Já jsem se těšila. Na společné večeře, na večery u filmů, na obyčejné chvíle, kdy se člověk může schoulit vedle někoho, kdo ho chápe. Aspoň jsem si to myslela.

Jenže jakmile jsme se přestěhovali, všechno se začalo posouvat. Pomalu, nenápadně, ale jistě. Z radosti se stala povinnost. Z domova se stala služebna. A ze vztahu role. On – ten, kdo přichází z práce a odpočívá. Já – ta, která taky pracuje, ale pak vaří, uklízí, nakupuje, plánuje, organizuje a na konci dne si vyslechne, co všechno nestihla. A dlouho jsem si říkala, že to je jen přechodné. Že se to usadí, že si to sedne. Jenže ono si to „sedlo“ tak, že teď mám pocit, že jsem se sama sobě ztratila.

Začalo to nenápadně. Věta: „Hele, mohlas vynést koš, když jdeš kolem.“ Poznámka: „Zase není nic uvařeno?“ Otázka: „A ty vlastně přispíváš na nájem, nebo to táhnu jen já?“ V té poslední větě jsem se zasekla. Ne kvůli těm penězům – peníze jsem vždycky brala jako něco, co se ve vztahu vyřeší, když je mezi lidmi důvěra. Ale kvůli té tónině. Jako bych najednou nebyla partnerka. Jako bych byla někdo, kdo má obhajovat svůj pobyt v bytě, který považuju za domov.

A tak jsem se zamyslela. Zaráží mě, že v době, kdy společně sdílíme prostor, jídlo, soukromí, zážitky i postel, mám zároveň nést důkazní břemeno, že si zasloužím být součástí. Protože jestli se naše soužití dá přepočítat na polovinu nájmu, měla bych si asi začít účtovat i služby. Příprava tří jídel denně. Udržování pořádku. Praní a věšení prádla. Výměna ložního. Nákupy. Starost o domácí výdaje. Emoční podpora, která se nepočítá, ale bez které by to celé dávno krachlo.

Není to o tom, že bych nechtěla přispívat. Vždycky jsem se snažila být samostatná. I v práci, i ve vztazích. Ale nechápu, jak jsme se dostali do bodu, kdy místo otázky „jak se máš?“ slyším „kolik dáváš na bydlení?“. Zvlášť když ten druhý přijde domů, hodí batoh na zem a zapne televizi, zatímco já se teprve přezouvám a už přemýšlím, co je třeba dodělat.

Ten největší problém ale není nájem. Ani peníze. Je to pocit, že jsem brána jako někdo, kdo má pořád něco dokazovat. Že láska má být podmíněná výkonností. Kolik jsi udělala, co jsi zaplatila, jak jsi přispěla. Jenže láska není účetní operace. Láska je každodenní rozhodnutí být tu pro toho druhého. Dělat věci, protože chceš, ne protože musíš. A hlavně – vnímat toho druhého jako rovnocenného člověka, ne jako spolubydlícího, který dluží za užívání prostoru.

Zajímavé je, že když si o tom chci promluvit, přejde to do ticha. Nebo do obrany. „To je snad normální, že se nájem platí napůl.“ „Nechceš snad říct, že doma dělám úplný prd.“ Jenže já to nechci říkat. Já bych si moc přála, aby to viděl sám. Aby si všiml, kolik energie denně dávám do toho, aby se nám žilo dobře. Aby to nebylo bráno jako samozřejmost. Aby mě neúkoloval jako hospodyni, ale vnímal jako ženu, kterou má rád.

Je mi těžko to přiznat, ale cítím se někdy víc jako služba než jako partnerka. Když přijde domů a první věta je „Kde je moje tričko?“ místo „Ahoj, jaký jsi měla den?“, něco se ve mně stáhne. A to se pak těžko mluví o sdílení nákladů, když už nesdílíme ani obyčejnou lidskou pozornost.

Říkám si, jestli to tak má být. Jestli tohle je vztah, jaký jsem si představovala. Jestli jsme si opravdu rovni, když jeden se může po práci natáhnout a druhý se ještě dvě hodiny nezastaví. A pak jdeme spát a zítra to začne znovu.

Začala jsem si psát seznam. Ne výčitek, ale faktů. Co všechno dělám. Kolik času mi to denně zabere. Kolik peněz dávám na domácnost, jídlo, drogerii. Kolik energie věnuju péči o prostor, který máme oba. Nechci ho tím konfrontovat. Jen si to potřebuju ujasnit. Sama pro sebe. Abych věděla, že nejsem blázen. Že když cítím nespravedlnost, tak není jen v mé hlavě.

Možná tohle píšu proto, abych si připomněla, že mám právo cítit únavu. Že mám právo chtít respekt. Ne luxus, ne vděk, jen obyčejné uznání toho, co dělám. A hlavně – že mám právo na vztah, ve kterém nejsem jen pomocná síla.

Až se příště zeptá, jestli zaplatím půlku nájmu, možná se ho zeptám, jestli si začne sám prát, jestli občas uvaří, jestli si naplánuje, co je potřeba koupit, a jestli si povede excelovou tabulku úklidových směn. Protože jestli se má všechno přepočítávat, tak pojďme férově.

Ale víš co? Já bych radši žila v malém bytě, kde se máme rádi, kde si pomáháme, kde si říkáme „díky“ a „odpočiň si“, než v drahém pronájmu, kde se mi připomíná, co všechno dlužím. Protože opravdový domov se nepozná podle velikosti obýváku, ale podle toho, jestli se v něm cítíš v bezpečí. A jestli máš pocit, že tam patříš. Bez podmínek.

Možná někdo řekne, že přeháním. Že tohle jsou drobnosti. Jenže z drobností se skládá život. A když se těch drobností nashromáždí moc, najednou je těžké dýchat.

A tak si dávám čas. Přemýšlím. Zvažuju, co je pro mě důležité. Nechci hádky, nechci válku o nájem. Chci jen vztah, kde se dva lidé dívají stejným směrem. Kde si jsou partnery, ne soupeři. A kde se nepočítá, kdo komu co dal, ale kde se počítá, jestli se máme rádi.

A kdybych náhodou zaplatila celý nájem sama, ale měla vedle sebe člověka, který mě vidí, slyší a váží si mě? Tak bych to brala všema deseti. Ale když mám pocit, že platím svou důstojností… pak to není nájem. To je daň.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz