Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Manžela jsem si vzala pod jednou podmínkou. Kamarádi nechápou, proč na to přistoupil

Foto: pixabay

Nechápu, co se stalo. Že budu vysvětlovat, proč jsem si vzala muže pod podmínkou, která většině lidí přijde přinejmenším zvláštní. A že budu čelit pohledům, které se pohybují na škále od pobavení až po čiré zděšení. A přesto – tady jsem.

Článek

Začalo to před třemi lety. Seznámili jsme se s Tomášem na firemním večírku. On – úspěšný podnikatel, majitel stavební firmy, která ročně vydělává miliony. Já – účetní v malé firmě, rozvedená, se dvěma dětmi a hypotékou, která mi bude končit někdy v důchodu. „Ten chlap na tebe pořád kouká,“ šťouchla do mě tehdy kamarádka Petra. „A není to jen tak někdo. To je Tomáš Novák, ten má prachy jako…“

„Nezajímá mě to,“ přerušila jsem ji. „Nejsem na lovu bohatého manžela.“ A myslela jsem to vážně. Po katastrofálním prvním manželství s mužem, který uměl utrácet, ale ne vydělávat, jsem byla smířená s tím, že zůstanu sama. Že budu ta silná, nezávislá žena, která zvládne všechno sama.

Jenže pak ke mně Tomáš přišel. A nebyl vůbec takový, jak jsem očekávala. Žádný arogantní boháč s pocitem, že si může koupit každou ženu. Byl milý, vtipný, pozorný. A hlavně – zajímal se o mě. Ne o můj vzhled nebo o to, jak bych vypadala jako trofej na jeho ruce. Ale o mě jako o člověka.

Naše první rande bylo v obyčejné kavárně. Žádná luxusní restaurace, žádné okázalé gesto. Jen dva lidé, kteří si povídají a zjišťují, že si mají co říct.

„Víš, co je na penězích nejlepší?“ zeptal se mě tehdy. „Že když jich máš dost, můžeš přestat přemýšlet o penězích.“

Zasmála jsem se. „To říká někdo, kdo jich má dost. Zkus být svobodná matka se dvěma dětmi a průměrným platem.“

Podíval se na mě vážně. „Právě proto to říkám. Peníze jsou jen nástroj. Způsob, jak si zajistit svobodu dělat to, co chceš, ne to, co musíš.“

Ta věta mi utkvěla v hlavě. Protože přesně to mi chybělo – svoboda. Ne cestovat po světě nebo kupovat si drahé věci. Ale svoboda nebát se, že onemocním a nebudu moct do práce. Že děti budou potřebovat něco, co jim nebudu moct dopřát. Že auto se porouchá a já nebudu mít na opravu.

Začali jsme spolu chodit. Tomáš byl úžasný – k mým dětem, ke mně, dokonce i k mé matce, která je kritická ke každému muži v mém životě. Nikdy se nechlubil penězi, ale také se za ně nestyděl. Prostě je měl a občas je použil, aby někomu udělal radost.

Po roce mi nabídl, abychom se k němu nastěhovali. Velký dům, zahrada, bazén – pro děti ráj. Ale já váhala.

„Co se děje?“ zeptal se mě jednou večer, když děti už spaly a my seděli na terase. „Myslel jsem, že spolu chceme být.“

„Chceme,“ přikývla jsem. „Ale bojím se.“

„Čeho?“

„Že ztratím nezávislost. Že budu závislá na tobě, na tvých penězích. Že když se něco pokazí, zůstanu zase na všechno sama, ale tentokrát zvyklá na standard, který si sama nemůžu dovolit.“

Chvíli mlčel. Pak řekl něco, co mě překvapilo: „A co kdybych ti každý měsíc posílal peníze? Ne jako kapesné nebo alimenty. Ale jako… pojistku tvé nezávislosti.“

Zamrkala jsem. „Cože?“

„Každý měsíc bych ti posílal částku, kterou bys dávala stranou. Pro sebe, pro děti, pro budoucnost. Peníze, které by byly jen tvoje, ať se stane cokoliv.“

„Jako… výživné předem?“ zeptala jsem se zmateně.

Zasmál se. „Spíš jako investice do našeho vztahu. Do tvého klidu. Abys věděla, že ať se stane cokoliv, ty a děti budete v bezpečí.“

Ta myšlenka byla zvláštní, ale přitažlivá. Mít jistotu. Mít zadní vrátka. Nebýt vydaná napospas osudu, pokud by se náš vztah rozpadl.

„Kolik?“ zeptala jsem se po chvíli.

„Sto tisíc měsíčně,“ odpověděl bez zaváhání.

Málem jsem se zakuckala vínem. „Cože? To je šílené! To je víc, než vydělám za tři měsíce!“

Pokrčil rameny. „Pro mě to není problém. A pro tebe to bude jistota.“

A tak jsme uzavřeli dohodu. Nastěhovala jsem se k němu pod podmínkou, že mi každý měsíc pošle sto tisíc korun na účet, ke kterému má přístup jen a pouze moje maličkost. Peníze, které jsou moje. Ne naše. Moje.

O rok později jsme se vzali. A ta podmínka platila dál. Dokonce jsme ji dali do předmanželské smlouvy, černé na bílém.

Když jsem to řekla kamarádkám, reakce byly… různé.

„To je jako placení za to, že s ním jsi?“ zeptala se Petra s pozvednutým obočím.

„Ne,“ zavrtěla jsem hlavou. „Je to pojistka. Pro mě, pro děti.“

„Ale to je divné,“ trvala na svém Jana. „Jako by čekal, že se rozvedete.“

„Nečeká to,“ bránila jsem ho. „Ale ví, že se to může stát. A chce, abych věděla, že nebudu bit.“

„A nestydíš se za to?“ zeptala se Markéta tiše. „Brát si peníze od manžela… takhle?“

Ta otázka mě zasáhla. Stydím se? Někdy ano, přiznávám. Když vidím ty pohledy. Když slyším ty komentáře. Když mi vlastní matka řekne, že je to, jako bych si nechávala platit za to, že jsem jeho žena.

Ale pak si vzpomenu na své první manželství. Na strach z účtů. Na probdělé noci. Na pocit bezmoci, když jsem nemohla dětem dopřát ani základní věci. A ten stud je pryč.

Protože víte co? Tomáš na tom netratí. Je šťastný. Má rodinu, kterou miluje. Má ženu, která s ním není pro peníze – protože ty bych měla, i kdybych od něj odešla. Má jistotu, že ho miluji pro to, jaký je, ne pro to, co vlastní.

A já? Já mám svobodu. Ne tu povrchní, která spočívá v drahém oblečení nebo dovolených. Ale tu skutečnou – vědomí, že ať se stane cokoliv, moje děti budou v bezpečí. Že nebudu muset zůstávat ve vztahu z ekonomické nutnosti. Že mám možnost volby.

Za dva roky manželství jsem na svém „tajném“ účtu našetřila dva miliony čtyři sta tisíc. Peníze, kterých jsem se nikdy nedotkla. Peníze, které jsou tam jen pro nejhorší scénář. Jako hasicí přístroj – doufáš, že ho nikdy nebudeš potřebovat, ale jsi klidnější, když víš, že tam je.

Používám dál svůj plat. Přispívám na domácnost. Nekupuji si drahé věci jen proto, že bych mohla. Žijeme normální život – jen bez strachu z budoucnosti.

A Tomáš? Ten je stále stejný. Milující, pozorný, štědrý. Nikdy mi to nevyčetl. Nikdy to nepoužil jako páku. Pro něj je to samozřejmost – stejně jako to, že platí účty za dům nebo dovolenou pro celou rodinu.

Takže ano, vzala jsem si manžela pod podmínkou, která se mnoha lidem zdá divná, vypočítavá, možná i ponižující – pro něj i pro mě. Ale víte co? Je to naše manželství. Naše dohoda. Náš způsob, jak zajistit, aby láska zůstala láskou, ne ekonomickou transakcí nebo pastí.

A když vidím, jak se Tomáš směje s mými dětmi, jak mě líbá na dobrou noc, jak plánujeme společnou budoucnost bez strachu a nejistoty – vím, že jsme udělali správnou věc. Pro nás. Pro naši rodinu. Pro naši lásku.

Protože někdy je ta nejlepší pojistka vztahu vědomí, že v něm nemusíte být. Že v něm chcete být. A to je k nezaplacení – i za sto tisíc měsíčně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz