Hlavní obsah
Rodina a děti

Vypadalo to jako bláznovství. Jenže tenhle „krok vedle“ teď inspiruje víc lidí, než si myslíte

Foto: Freepik.com

Mateřství po čtyřicítce.

Článek

Když jsem byla malá, maminky třicátnice mi připadaly staré. V té době bylo normální mít první dítě kolem dvaceti, maximálně pětadvaceti. Pokud nějaká žena rodila po třicítce, říkalo se, že „už je dost stará na dítě“ a že si ho měla pořídit dřív. Dnes? Doba se změnila.

Vidím kolem sebe čím dál víc žen, které se stávají matkami až po čtyřicítce. Dokonce i slavné herečky, zpěvačky nebo podnikatelky hrdě oznamují, že ve 45 čekají své první dítě. A někdy ani ne první.

Co ale vede ženy k tomu, že si pořizují dítě takhle „pozdě“? A je to vůbec ještě bezpečné?

Proč ženy otálejí s mateřstvím?

Důvodů je spousta. Už dávno neplatí, že hlavním posláním ženy je rodit a vychovávat děti. Svět se změnil, priority jsou jiné.

Čekání na toho pravého – Dříve se lidé brali brzy a manželství bylo svazkem „navždy“. Dnes se ženy často vdávají později nebo si pečlivěji vybírají partnera. Nechtějí dítě s někým, kdo není ten pravý.

Kariéra a finanční jistota – Dříve byla běžná role ženy v domácnosti, dnes se od ní očekává, že bude soběstačná. Mnoho žen nejprve buduje kariéru, protože chtějí mít jistotu, že své dítě zabezpečí.

Zdravotní důvody – Ne každá žena otěhotní snadno. Některé se o dítě snaží roky, a když se konečně zadaří, je jim už přes čtyřicet.

Životní styl – Některé ženy si chtějí nejprve užít svobodný život. Cestovat, poznávat svět, věnovat se svým koníčkům. Dítě pro ně znamená velkou zodpovědnost, na kterou nejsou hned připravené.

Je těhotenství po čtyřicítce bezpečné?

Lékaři varují, že čím je žena starší, tím větší jsou rizika. Po čtyřicítce roste pravděpodobnost těhotenské cukrovky, vysokého krevního tlaku i komplikací při porodu. Nehledě na to, že se zvyšuje šance na genetické vady dítěte.

Na druhou stranu, medicína pokročila. Dnes už existují metody, které dokážou rizika snížit. Ženy po čtyřicítce bývají pečlivě sledovány a pokud se o sebe dobře starají, mohou porodit zdravé dítě.

Ale otázka je jiná – co bude dál?

Když je mamince 60, dítě je teprve dospělé

Jedna věc jsou zdravotní rizika, druhá věc je, co bude dál.

Když si žena pořídí dítě ve dvaceti, ve čtyřiceti už má odrostlého potomka. Má ještě dost sil na to, aby si život užila, našla si nové koníčky nebo se věnovala práci.

Ale když si žena pořídí dítě v pětačtyřiceti? Ve chvíli, kdy dítě půjde na vysokou školu, jí bude přes šedesát. Bude v důchodu, zatímco její dítě teprve začne dospělý život.

Znám ženu, která porodila první dítě ve 42 letech. Dnes je její dceři 20, studuje vysokou školu a potřebuje podporu. A její maminka? Je jí přes šedesát, bojuje s nemocemi a pomalu nemá energii. Ráda by ještě pracovala, aby dceři pomohla, ale už to nezvládá.

Naopak moje kamarádka, která měla děti brzy, si teď ve čtyřiceti užívá. Děti má skoro dospělé a ona se může věnovat sobě. Má čas i sílu.

Mladí vs. starší rodiče – kdo to má lepší?

Oba tábory mají svoje pro a proti.

Mladší rodiče

  • Mají více energie
  • Snadněji zvládají noční vstávání, běhání za dítětem
  • Ve čtyřiceti už mají odrostlé děti a více volného času

Nevýhody mladých rodičů

  • Nemusí mít dostatečné finanční zázemí
  • Mohou mít méně trpělivosti a zkušeností
  • Často mají pocit, že se museli vzdát svého mládí

Starší rodiče

  • Bývají klidnější, trpělivější a životem zkušenější
  • Mají stabilní příjem a lepší finanční podmínky
  • Často si dítě víc užívají, protože už „nikam nespěchají“

Nevýhody starších rodičů

  • Méně energie na aktivní rodičovství
  • Vysoké riziko zdravotních komplikací
  • Dítěti je 20 a rodič už může být v důchodu nebo nemocný

Je pozdní mateřství trend, nebo nutnost?

Mnoho lidí si myslí, že ženy dnes mají děti pozdě jen proto, že je to „móda“. Ale realita je složitější.

Dříve bylo běžné mít děti brzy, ale tehdy byla jiná doba. Ženy neměly tolik možností. Dnes si můžou vybrat – a to je dobře.

Ale každá volba má své důsledky. A otázkou zůstává: Kdy je vlastně ten správný čas na dítě? A existuje vůbec něco jako „správný čas“?

Co si o tom myslíte vy? Je lepší mít děti brzy, nebo si počkat?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz