Hlavní obsah

Půjčila jsem, protože rodina si pomáhá. Teď mě za to ignorují

Foto: Freepik.com

Nikdy jsem si o sobě nemyslela, že jsem naivní. Věděla jsem, že svět není spravedlivý, že lidi někdy slíbí víc, než dodrží.

Článek

Ale když vás zklame někdo z rodiny, bolí to jinak. Hlouběji. Protože tam člověk automaticky věří, že když pomůže, když ustoupí, když se podá, vrátí se mu to alespoň v lidském přístupu. V poděkování. V vděku. V obyčejném, slušném „mám tě ráda“. Ale ne. Já jsem půjčila. A od té doby – nic. Ticho. Odmlčení. Ignorace. Jako bych přestala existovat.

Byla to moje neteř. Dcera mé sestry. Vždycky jsme si byly blízké. Jako malá ke mně chodila na víkendy, pletla jsem jí copánky, četly jsme si, povídaly si o klucích. Měla jsem ji opravdu ráda. A když přišla, že má s manželem finanční problém – prý nějaká záloha na bydlení, nějaká splátka, na kterou nevyšli, přísahala, že je to jen na pár týdnů – neváhala jsem. Měla jsem něco málo naspořeno. Ne na nic velkého. Ale bylo to moje. Pro případ, že by přišlo něco nečekaného.

A ono přišlo. Ale ne pro mě. Pro ně. A tak jsem jim půjčila. Nepodepisovaly jsme žádnou smlouvu, bylo to „mezi námi“, „v rodině“. Slíbila, že vrátí do dvou měsíců. Že chápe, že to je pro mě hodně. A že si toho váží. A já jí věřila. Možná i proto, že jsem chtěla věřit. Protože uvnitř jsem pořád měla ten obraz té holčičky, co mě objímala kolem krku a šeptala, že jsem její nejoblíbenější teta.

První měsíc nic. Druhý jsem se připomněla. Ne naléhavě. Jen zprávou. „Ahoj, jen se chci zeptat, jestli to vypadá, že se vrátí ty peníze, jak jsme se domluvily.“ Žádná odpověď. Ani omluva. Ani vysvětlení. Nic. Jako by moje zpráva dopadla do černé díry.

Čekala jsem ještě další týden, pak jsem zavolala. Zvedl to její muž. Řekl, že teď není vhodná chvíle. A zavěsil. Od té doby nezvedají telefony. Na zprávy neodpovídají. Když jsem to zkusila napsat sestře – její mámě – dostala jsem jen suše: „Oni mají teď svoje starosti. Možná bys mohla být trochu víc shovívavá.“ A tam už se ve mně něco pohnulo.

Shovívavá jsem byla celý život. Pro druhé jsem měla pochopení, i když na mě se leckdy nedostávalo. Ale tady už nešlo jen o peníze. Tady šlo o to, že se mnou přestali mluvit. Jako bych byla obtížná. Jako bych nebyla člověk, ale připomínka jejich nepříjemnosti. Z někoho, kdo pomohl, jsem se stala někým, kdo obtěžuje. Z tety jsem se stala problémem.

Nečekala jsem věčnou vděčnost. Nechtěla jsem sochu z mramoru. Jen slovo. Komunikaci. Obyčejné „je nám to líto, ještě to nezvládneme, dej nám čas“. Ale místo toho přišlo ticho. A v tom tichu jsem si začala klást otázky, které bolí. Jsem jim tak málo? Znamenám tak málo, že se mnou raději nebudou mluvit vůbec, než aby uznali, že něco není v pořádku?

Začala jsem si v sobě počítat všechna ta malá „ano“, která jsem jim za roky řekla. Všechny ty jízdy autem, když neměli dopravu. Všechny ty hlídání dětí, když si chtěli večer vyrazit. Všechny ty dárky, které jsem koupila na Vánoce, i když to pro mě znamenalo o něco méně pro sebe. Nedělala jsem to z vypočítavosti. Ale teď, v tom chladu a ignoraci, se mi to všechno začalo vracet. Ne jako účet. Ale jako lítost. Že jsem byla ochotná, ale nebyla jsem vidět.

Nechci se nechat zahořknout. Nechci si z toho odnést, že už nikdy nikomu nepomůžu. Ale něco ve mně se změnilo. Tiché rozhodnutí, že příště budu opatrnější. Ne vůči světu. Ale vůči sobě. Protože jsem pochopila, že „rodina si pomáhá“ neplatí vždycky oboustranně. A že věta „je to přece v rodině“ se často používá jen jako klíč k vaší důvěřivosti. Ale už ne jako závazek.

Někdy, když jdu kolem jejich domu, se zastavím a přemýšlím, jestli je jim to líto. Jestli někdy mluví o mně. Jestli si uvědomují, co ztratili. Možná ne. Možná je pro ně snazší žít ve své verzi příběhu, kde já jsem ta, co „dělá dusno“ kvůli penězům. Ale já vím, jak to bylo. A i když se mi občas stáhne hrdlo a je mi z toho smutno, vím jedno – pomohla jsem, protože jsem chtěla. A jejich mlčení mi sice vzalo důvěru, ale ne hodnotu toho, co jsem udělala.

Možná jednou zavolají. Možná ne. Ale už nebudu čekat. Už nebudu psát zprávy, které končí v prázdnu. A hlavně – už se nenechám přesvědčit, že moje hodnota je měřená tím, co všechno pro druhé udělám.

Půjčila jsem. Protože jsem věřila, že rodina drží při sobě. A teď už vím, že někdy je rodina jen slovo. A jindy je to pevné pouto. A že rozdíl poznáte právě tehdy, když něco potřebujete zpátky.

A i když jsem z tohohle příběhu vyšla tišší a zklamanější, zůstávám tím, kým jsem byla. Člověkem, co umí podat ruku. Ale taky člověkem, co se učí chránit. Protože láska neznamená slepotu. A pomoc neznamená, že máte ztratit hrdost.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz