Článek
Roswell, malé městečko v Novém Mexiku, se navždy zapsalo do historie jako místo jednoho z nejznámějších údajných setkání s mimozemskou civilizací.
Počátek rosewellského incidentu
Vše začalo 7. července 1947, kdy místní rančer William „Mac“ Brazel nahlásil, že na svém pozemku našel trosky něčeho, co považoval za „létající talíř“ Brazel objevil na své farmě roztroušené úlomky neznámého původu - kousky kovové fólie, gumové pásky a tenké dřevěné trámy.
„Našel jsem něco, co vypadalo jako trosky létajícího stroje. Nikdy jsem nic podobného neviděl,“ uvedl tehdy Brazel pro místní noviny.
Armádní vyšetřování a kontroverze
Zpráva o nálezu se rychle dostala k armádě. Na místo byli vysláni major Jesse Marcel a kapitán Sheridan Cavitt z blízké letecké základny Roswell Army Air Field. Po prozkoumání trosek vydala armáda 8. července tiskovou zprávu, ve které oznámila, že získala do svého držení „létající disk“.
Tato zpráva vyvolala senzaci a okamžitě se objevila na titulních stránkách novin po celém světě. Nadšení však netrvalo dlouho. Již následující den armáda své prohlášení odvolala a uvedla, že šlo o omyl - nalezené trosky byly ve skutečnosti pozůstatky běžného meteorologického balónu.
„Bylo to jen nedorozumění. To, co jsme našli, byl obyčejný meteorologický balón, nic víc,“ prohlásil generál Roger Ramey na tiskové konferenci.
Teorie a spekulace
Přestože armáda incident uzavřela jako nedorozumění, mnozí ufologové a nadšenci do záhad s tímto vysvětlením nesouhlasili. V průběhu let se objevilo mnoho teorií o tom, co se ve skutečnosti v Roswellu stalo:
- Havárie mimozemské lodi: Nejpopulárnější teorie tvrdí, že šlo o zřícení skutečného UFO s mimozemskou posádkou na palubě.
- Projekt Mogul: Podle oficiálního vyšetřování z roku 1994 šlo o trosky tajného projektu Mogul, který měl za cíl detekovat sovětské jaderné testy pomocí vysoko letících balónů.
- Experiment s lidskými těly: Některé konspirační teorie hovoří o tom, že šlo o havárii experimentálního letadla s upravenými lidskými těly na palubě.
Roswell dnes
Ačkoli na místě údajného dopadu UFO dnes není žádný kráter, město Roswell se stalo Mekkou pro milovníky záhad a UFO. Hlavní atrakcí je zde Mezinárodní muzeum a výzkumné centrum UFO, které ročně navštíví přes 220 000 lidí.
„Naše muzeum není tu proto, aby někoho přesvědčovalo. Chceme, aby si návštěvníci udělali vlastní názor,“ říká Karen Jaramillo, výkonná ředitelka muzea.
Muzeum nabízí expozice věnované rosewellskému incidentu, kruhy v obilí, pozorováním UFO, Oblasti 51 a dalším záhadám spojeným s mimozemským životem. Tamní muzeum nabízí také nevšední zážitek, kterým je pitva mimozemšťana.
Ať už se v Roswellu v roce 1947 stalo cokoliv, tento incident navždy změnil malé novomexické městečko a stal se součástí americké popkultury. I po 75 letech zůstává rosewellský incident předmětem fascinace a debat, které pravděpodobně jen tak neutichnou.
„Roswell se stal synonymem pro UFO. Ať už věříte nebo ne, je to místo, kde se psala historie,“ uzavírá místní historik.
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Roswell_incident
https://www.newmexico.org/places-to-visit/regions/southeast/roswell-ufo-museum/
https://www.skyatnightmagazine.com/space-science/roswell-ufo-incident
https://economictimes.indiatimes.com/magazines/panache/ufo-museum-in-new-mexico-draws-over-5-mn-visitors/articleshow/105669330.cms
https://www.roswellufomuseum.com