Článek
Přesně před rokem, 16. února 2024, přišla z ruské věznice zpráva, která šokovala demokratický svět. Alexej Navalnyj, nejvýraznější oponent Vladimira Putina, zemřel ve vězeňské kolonii v oblasti za polárním kruhem. Oficiální verze ruských úřadů hovořila o náhlé srdeční příhodě, avšak mnoho lidí věří, že jeho smrt nebyla náhodná.
Alexej Navalnyj se narodil 4. června 1976 a stal se jedním z nejvýznamnějších ruských právníků, politiků a protikorupčních aktivistů. Počátky jeho politického angažmá sahají do boje proti korupci, kdy prostřednictvím investigativních videí odhaloval luxusní životní styl ruské elity financovaný z veřejných prostředků. V roce 2020 přežil pokus o otravu nervovým jedem novičokem, přičemž nezávislá vyšetřování ukázala na přímé zapojení ruských tajných služeb.
Navzdory vážnému ohrožení života se Navalnyj v roce 2021 rozhodl vrátit do Ruska, kde byl okamžitě zatčen a odsouzen k mnohaletému trestu v trestanecké kolonii IK-3. Právě zde, ve věku 47 let, 16. února 2024 zemřel.
Ačkoli mnozí spekulují, že šlo o cílenou vraždu na objednávku Kremlu, existují argumenty, které tuto teorii zpochybňují. Putinův režim Navalného už fakticky zneškodnil jeho uvězněním. Jeho fyzická likvidace by z něj mohla učinit mučedníka a posílit ruskou opozici. Pravděpodobnější je, že Navalnyj podlehl nelidským podmínkám, kterým byl dlouhodobě vystaven. Extrémní chlad, nedostatek kvalitní stravy, izolace a systematické oslabování jeho zdraví mohly hrát klíčovou roli v jeho úmrtí.
Navalného smrt je mementem nejen ruského režimu, ale i všech diktatur, které umlčují své politické oponenty. Jeho odkaz však zůstává živý. Bojoval za hodnoty, které si v demokratických zemích často bereme za samozřejmé – a právě proto bychom si jich měli vážit. Hodnoty jako svoboda slova, svoboda vyznání a svoboda pohybu.