Hlavní obsah
Názory a úvahy

Volební koalice, největší „finta“ na voliče

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
13. 11. 17:54

Kdyby se voleb zúčastnily volební strany jednotlivě každá sama za sebe, byla by dnes situace v České republice výrazně odlišná.

Článek

Spojení politických stran do volebních koalic umožňuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky. Podle mého názoru by však tato možnost, která tak výrazně ovlivní politické dění země, pokud by vůbec měla existovat, měla být upravena ústavou.

Jako volič věřící v demokratické volby přece nemohu respektovat, že strana, kterou jsem se rozhodl svým hlasem podpořit vytvořila volební koalici s někým, koho podpořit nechci. Ano, samozřejmě, mohu použít „křížkování“, ale to neřeší podstatu celé záležitosti.

Asi nebudu daleko od pravdy, když vyslovím svůj názor a řeknu, že volební koalice byly pro předchozí volby vytvořeny jen v rámci programu „Antibabiš“. Což sice jen zvýraznilo zoufalství politických stran a jedinou možnost, jak nejsilnějšího kandidáta v té době porazit, ale vyšlo jim to. Následné „poplácávání se po ramenou“ mělo trochu hořkou příchuť pro stranu Pirátů, kteří právě doplatili na „křížkování“, ale účel byl splněn.

Zamysleme se tedy, jak by vypadala dnešní politická a společenská situace, kdyby zákon spojení politických stran neumožňoval a zda je vůbec akceptovatelné, že volič dá svůj hlas i někomu, koho by jinak vůbec nevolil.

Pokud by do posledních voleb šly jednotlivé strany samy za sebe, nejspíš by zvítězilo hnutí ANO v závěsu s ODS. Také bychom byli následně nejspíš ochuzeni o výroky paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, protože je otázkou, zda by se TOP 09 vůbec do sněmovny dostala a bůhví, kdo by stál v čele Ministerstva práce a sociálních věcí. Nevím, jak vy, ale já bych se bez výzvy, ať si vezmu další svetr, klidně obešel.

Také si myslím, že daleko větší zastoupení by mělo hnutí STAN a Piráti, pokud by kandidovali samostatně. Volební koalice jim spíše uškodila.

Výsledky takových voleb by znamenaly výrazně odlišnou politickou i společenskou situaci v naší zemi, než jak ji známe nyní. Jestli by byla lepší nebo horší, na to máme asi každý svůj vlastní názor. Každopádně by byla jiná.

Je tedy podstatou demokracie „finta“ na voliče, která zajistí vítězství místo snahy ukázat, že je strana natolik silná, a má podporu občanů, že volby vyhraje sama za sebe? Vždyť pokud bychom šli do důsledku, hnutí ANO by stejně s největší pravděpodobností, i jako vítěz voleb, skončilo v opozici.

Ale to se všechno můžeme pouze domnívat. Já bych osobně byl pro volební koalice zakázat. Důsledky takových spojení mají příliš velké dopady na rozhodování voličů a povolební situaci v zemi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz