Článek
Sicílie je zemí s velkou rozmanitostí chutí, které můžete na ulici i v restauracích ochutnat. Některá jídla jsou zde velmi lákavá, jiná se vám určitě líbit nebudou. Všechny ale stojí za to ochutnat. Troufnete si?
Jedná se o rýžové koule se šafránem obalené v trojobalu a smažené v oleji. Plněné mohou být nejrůznějšími náplněmi, ale tradiční arancina classica je masové ragů s hráškem, mozzarellou a parmezánem, to vše uvnitř rýžové koule. Na Sicílii si je dáte prakticky na každém rohu.
Velmi jednoduché a levné jídlo, které mají Sicilané ve velké oblibě. Panelle jsou smažené placičky z cizrnové mouky a crocchè jsou válečky z brambor a petrželky. Taktéž se smaží. Takto připravené panelle a crocchè se nejčastěji konzumují v bulce nebo samostatně na talířku. Před konzumací je třeba je ještě řádně posypat solí a zakápnout citrónem. Ten je na Sicílii všudypřítomný.
Tento pokrm bývá často označován jako sicilská pizza, ale nám by pizzu nepřípomínal ani vzdáleně. Jedná se o vysoké, tlusté a velmi měkké těsto, které se nachází někde na pomezí pizzy a italského chleba focaccia. Sfincione se často plní cibulí, na povrchu je zdobena skromně, většinou pouze sugem z rajčat a koření.
Tohle jídlo nevyzkouší každý. Jedná se o směs vařené sleziny, plic a průdušnic, které se krájí na tenké plátky. Ty se poté vkládají do bulky, zasypou se solí a zakapou citrónem. Můžete si do pokrmu nechat přidat i sýr, nejčastěji se používá ricotta nebo caciocavallo. Kdo má rád vnitřnosti, musí toto jídlo rozhodně ochutnat. Mezi Sicilany je tento pokrm lahůdkou.
Tento název nese oblíbené jídlo, jehož základem jsou opět vnitřnosti, tentokrát zejména jehněčí, kůzlečí nebo telecí. Ty se omyjí ve vodě a soli, dochutí petrželkou, někdy i cibulí, a obtočí se kolem jarní cibulky. Takto připravené se stigghioly grilují. Horké se nakrájí na malé kousky a dochutí solí a citrónem.
Tradiční italský předkrm, který se skládá ze směsi drcených rajčat, kapar, oliv a octa, do které se přidává na kousky nakrájený vařený řapíkatý celer a smažený kostky lilku. Takováto kombinace vám na jazyku způsobí výbuch chutí. Kdo jednou ochutná Caponatu, bude si ji chtít dát znovu.
Když mluvíme o sicilských specialitách, je také třeba zmínit tradiční sicilské těstoviny. Těmi jsou pasta alla norma. Nejčastěji se k přípravě tohoto pokrmu používají těstoviny, které se nazývají maccheroni. Zalévají se rajčatovou omáčkou s bazalkou se smaženými kousky či plátky lilku a zasypávají se nastrouhaným sýrem ricotta.
Abychom se podívali i do té sladké kuchyně, nesmíme opomenout sicilské cannoli, nejtradičnější sladký pokrm. Základem cannol jsou trubičky ze smaženého těsta, do kterého se přidává místní víno Marsala. Toto víno je velmi podobné u nás známějšímu portskému vínu z Portugalska. Trubičky se plní sladkou náplní z ovčí ricotty a zasypávají se mletými pistáciemi a kandovaným ovocem.
Sicilský dort cassata se skládá ze slazené ovčí ricotty, piškotového těsta, marcipánu a kandovaného ovoce. Takto připravené dorty se pak bohatě zdobí tak, jak je na Sicílii zvykem.
Nakonec jedná taková rarita. Italská zmrzlina je všeobecně považována za jednu z nejlepších na světě. Pokud ale budeme v Itálii hledat tu nejlepší zmrzlinu, najdeme ji právě na Sicílii. Jenže ji tady často podávají netradičně. V pečivu. Ano, slyšíte dobře. Zmrzlinu vám zde dají do briošky.
Doufáme, že vás některá jídla zaujala a máte na ně chuť už teď. Pokud se na Sicílii chystáte, zkuste i ta, která vás nezaujala. Všechna totiž stojí opravdu za to.