Článek
Následující řádky nepochází od vystudovaného psychologa, psychiatra a ani samozvaného životního kouče - myslím ale, že to jsou věci, které každý sám ze své perspektivy může vnímat, jen je občas dobré to slyšet i od někoho jiného:
Snažme se dívat na svět pozitivně
Určitě znáte rána, kdy jen co rozlepíte oči, všechno je špatně - venku prší, máte rozlámaná záda, málo jste spali, čeká vás náročný den. Pokračovat v tomto nastavení vám nepřinese nic moc dobrého.
Co takhle udělat si dobrou kávu, potěšit se něčím dobrým k snídani, mít radost z čerstvého vzduchu a také toho, že díky dešti dlouho neuslyšíte o případech sucha v Česku. Není to vždycky jednoduché najít sílu na hledání dobrých věcí, ale tahle vynaložená energie se vám vyplatí a přinese hned lepší náladu - a tím i lepší den.
Nenakládejme si na svá bedra příliš
Ano, nespočet článků a videí o tom, kolik toho po sobě chceme. Potažmo kolik toho chce a očekává společnost, že budeme zvládat. A naštěstí je často sdělení to, že prostě není možné zvládnout všechna očekávání.
Zkusme se zdokonalit v prioritizaci tak, abychom nezanedbávali důležité složky našich životů, ale zároveň se z toho nezbláznili. Chceme mít doma vše naklizené, každý den uvařené čerstvé jídlo z lokálních surovin a zároveň u toho vypadat k světu? Myslím, že když si k rodinné večeři uděláte namazaný chleba se šunkou, nebo budete mýt okna jen jednou za půl roku, svět se nezboří. A ulízané culíky jsou trendy!
Dělejme věci, které nás baví
Pokud máte nějaký čas pro sebe, jdete uklízet? Pokud vás to uklidňuje, proč ne. Ale když to opravdu nesnášíte, běžte si raději chvilku odpočinout dle svého gusta, s knížkou nebo do peřin. Dopřejte si to, zasloužíte si to.
Nebo, pokud se chcete udržovat ve formě, běháte. Všichni běhají. Ale vás to tak nebaví! Najděte si jinou formu pohybu, která vás bude bavit, a máte tak zabité dvě mouchy jednou ranou - dávku serotoninu a spálené kalorie.
Zhodnocujme, jestli se nám investice vyplatí
Máte v okolí toxickou osobu, která vás vysává, nebo prostě jen ještě neumíte říkat ne? Když do věcí, které od nás okolí očekává, investujeme příliš energie, a nedostane se nám za to ani uznání, brzy se budeme cítit vyhořelí. Naučit se říkat ne je běh na dlouhou trať, ale co takhle udělat prostě něco, ne všechno? Nebo jen částečně? Snažili jste se, byli jste u toho, je čas zase pracovat na svých vlastních problémech.
Nesrovnávejme se!
Za mne všeříkající a nejdůležitější. Pracujte sami se sebou dle svých měřítek. A nechte se rozhodit životy jiných lidí. Jistě, vy vidíte sousedku vždy upravenou, každý večer se u nich něco vaří a při vašich občasných návštěvách má vždy skvělý pořádek. Ale jak víte, že má třeba harmonický vztah? Nebo víc - je opravdu šťastná? Děláme to pro sebe, ne pro to, jak to bude na okolí působit, že? Tak na to pamatujme a pracujme na svém vlastním štěstí!
PS: Pokud se cítíte dlouhodobě nešťastní a žádné takové rady vám nedávají smysl, rozhodněte se raději pro odbornou pomoc. Tak jako chodíte ke kadeřníkovi nebo na nehty, a pečujete tak o svůj zevnějšek, není od věci pracovat i na své duši.